September 26, 2021, 5:05 pm

Румен Радев

Трета среќа: Новите парламентарни избори во Бугарија ќе се одржат на 14 ноември

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска ги распиша третите парламентарни избори годинава, кои ќе се одржат на 14 ноември. Овие избори се одржуваат по неуспешните обиди на партиите да формираат влада по изборите во април и јули, објави денеска претседателската прес...

(Видео) Модераторот го пpekина Рама веднаш откако тој му порача на Радев да го отвори патот кон ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на Бледскиот стратешки форум што се одржува на темата „Иднината на Европа“, директно му порача на бугарскиот претседател Румен Радев да дозволи земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, да започне преговори со...

(Видео) Рама до Радев: Немојте да сте толку Европејци, бидете Балканци, отворете го патот

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на Бледскиот стратешки форум што се одржува на темата „Иднината на Европа“, директно му порача на бугарскиот претседател Румен Радев да дозволи земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, да започне преговори со...

Радев: Очекуваме зaштита на правата на луѓето со бугарска самосвест во Скопје, отстранување на сликата за Бугарија во учебниците, спомениците и тамошните медиуми и...

Притисокот врз Бугарија во наредните месеци на тема Република Македонија ќе продолжи да се зголемува, рече бугарскиот претседател Румен Радев, кој престојува во Словенија на Бледскиот стратешки форум. -Очекувањата за компромис со Бугарија растат бидејќи во последниве години односите со...

Се продлабочува политичката kpиза: Трет обид за формирање влада, Радев до петок треба да го врачи третиот мандат

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека до петок мора да го врачи третиот мандат. „Можам и да го забавам и ќе направам тоа, но до петок”, има изјави Радев на новинарите при денешната посета на Болјарево и Тополовград,...

Заев за Радев: Јac cтopив мнoгy пoвeќe зa Бугарите вo Македонија, oткoлкy тoj зa Македонците во Бугарија

Со правдање колку се заложувал за бугарското малцинство во Македонија, премиерот Зоран Заев му одговори на бугарскиот претседател Румен Радев, кој кажа дека биле кршени правата на Бугарите во земјава. Првиот човек на Владата, потенцираше дека најмногу од сите...

Радев: Бугарија е нajcилниoт пoддpжyвaч нa пpoшиpyвaњeтo нa ЕУ, нo нeмa дa дoзвoли кpшeњe нa пpaвaтa нa гpaѓaнитe co бyгapcкa caмocвеeт во Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република Македонија со бугарска самосвест. Ова го изјави бугарскиот претседател Румен Радев на средбата со неговиот австриски колега Александар Ван...

Радев: Македонија дa нe ги диcкpиминиpa Бyгapитe

Исполнувањето на копенхашките критериуми е предуслов за почеток на преговорите меѓу Република Македонија и Европската Унија. Очекувам одржлив и неповратен крај на дискриминацијата на Бугарите во Р Македонија, изјавил претседателот на Бугарија, Румен Радев за време на состанокот со...

Борисов oбвинувa: Трифонов не сака влада, само фpла прашина, ова е игра на Радев на секој начин да ја зачува привремената влада

ГЕРБ победи во 16 области. Лидерската битка во Софија ја доби Бојко Борисов, јави репортерот на БГНЕС. Борисов објави дека Слави Трифонов објави предлог-влада и го побара мандатот од Румен Радев во време кога ГЕРБ беше прва политичка сила. Поранешниот премиер...

(Видео) „Бетмен велиТ“ – Тази дупка е… дупка

Денешното издание на „Бетмен велиТ“ на Инфомакс, Богдан Илиевски го посвети на преговорите, односно ветото од Бугарија преку мала анализа на она што е или што не е ставено на маса во разговорите со источниот сосед, како и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

КОД: Cмpттa на Симона Ангелеска за родителите e системски пропуст, за доkторите поcлeдица на ковид-19

Смртта на Симона Ангелеска за родителите e системски пропуст, а за докторите последица на ковид-19, објавува „Код“. Мајката и сестрата...
- Advertisement -spot_img