October 21, 2021, 1:05 am

Румен Радев

Пocлeднaтa нaдeж зa ЕУ нa Османи e кaj бyгapcкиoт пpeтceдaтeл Радев

Можноста да се добие почеток на преговори за членство на 24 и 25 јуни на Самитот на лидери на ЕУ е теоретска, имајќи предвид дека во моментот во Бугарија има комплексни политички услови и контекст, и единствено претседателот на државата...

Заев доставил и писмен документ како предлог до официјална Софија

Доставен е документ од Владата на Р.Македонија кој во моментов се разгледува и од страна на бугарскиот претседател Румен Радев и од бугарската влада, вели во изјава за Инфомакс Кирил Атанасов, секретар за комуникации во претседателскиот кабинет на бугарскиот...

Заев од Софија: Имаме обврска да го градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Премиерот Заев и претседателот Радев од Софија: Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи, се сретна со претседателот на Република Бугарија...

Од кабинетот на Радев негиpaaт: Со Бајден не разговарал за Македонија

Прашањето за европска интеграција на Македонија не било разгледано за време на краткиот разговор помеѓу претседателот Румен Радев и претседателот на САД Џо Бајден, соопштиле од Кабинетот на бугарскиот претседател специјално за БГНЕС. Соопштението доаѓа „по информациите дека темата за...

Заев по НАТО самитот заминува во Софија на средба со Радев

Премиерот до крајот на неделава ќе патува во Софија на средба со претседателот на Бугарија. Ова го договориле лично на средбата која се одржа вечерва во Брисел на маргините на Самитот на НАТО. Во фокусот на разговорот помеѓу Заев...

Заев и Радев разговараа за евроинтеграцијата на Македонија

Заев и Радев во Брисел разговараа за перспективата за постигнување на реален исчекор во процесот на европската интеграција на Република Македонија Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска, во завршницата на Самитот на НАТО во Брисел...

Радев: Ja пoддpжyвaмe eвpoпcкaтa интeгpaциja нa Македонија

Претседателот на Бугарија Румен Радев имал видеоконференциски разговор со претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли. Како што јави дописникот на МИА од Софија, разговорот бил инициран од претседателот на Европарламентот, Сасоли. Двајцата соговорници се осврнале на мерките за справување со...

Радев: Одејќи по патот на европскиот развој место во ЕУ се најдовме рамо до рамо со Уганда и Судан

Бугарскиот претседател Румен Радев ја коментираше одлуката на Соединетите Американски Држави да воведат санкции против тројца бугарски државјани и нивните компании и изјави дека ваквите мерки претставуваат преседан за Европската унија. „Се чини дека веќе десет години одиме во правец...

(Видео) Радев: Бугарија бapa гapaнции зa пpoшиpyвaњeтo нa ЕУ co Македонија

Ова го изјави претседателот Румен Радев, по денешната средба со португалскиот колега Марсело Де Соуза кој е во дводневна посета на Софија. „Најважната задача е да се врати полноправниот дијалог на сите нивоа меѓу Софија и Скопје“, рече Радев. Тој...

„НАТО го зaгpoзи животот на бугарските граѓани“: Радев со остра реакција на упaдот во бугарската фабрика

Бугарскиот претседател Румен Радев го нарече недопустлив инцидент што неодамна се случи во бугарското село Чешнегирово за време на вежбите на НАТО. Тој вели дека Алијансата ги загрозила животите на бугарските граѓани. Бугарскиот претседател денеска се состана со министерот за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img