October 27, 2021, 5:28 am

Румен Радев

Радев со нова пpoвокација: Зошто ни е преведувач и посредник?

Европската иднина на Македонија има перспектива. Двете држави треба да работат со уште поголема доверба и дијалог, да ги решат работите заедно, изјави претседателот на Бугарија, Румен Радев, кој заедно со македонскиот претседател Стево Пендаровски е во Рим...

Денеска Радев и Пендаровски зaeднo ќe oдaдaт пoчит нa Cвeтитe бpaќa Кирил и Методиј

Со посетата на базиликата „Санта Марија Маџоре“, претседателите на Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев денеска заеднички ќе им оддадат почит на Светите браќа Кирил и Методиј. Двајцата претседатели ќе положат цвеќе пред пред спомен плочата во...

Пендаровски: Радев се држи до суштинските бугарски барања, не нѐ навредува и не мисли да ќарува само политички поени

Во однос на мониторинг од страна на ЕУ за почитување на договореното, нема да има нов договор со Бугарија, а земјава нема никаков проблем со тој мониторинг, изјави претседателот на Македонија Стево Пендаровски денеска по билатералната средба во Рим...

(Видео) Пендаровски и Радев заминаа за Рим: Претседателот на Бугарија не пoздpaви нa бyгapcки

На денешната изјава на скопскиот аеродром, претседателот Пендаровски и претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, по кратката тет-а-тет средба дадоа кратки изјави за новинарите. Претседателот на Бугарија Радев, изјавата ја даде на бугарски јазик, а од страна на протоколот не...

(Во живо) Заедничка изјава на Пендаровски и Радев на скопскиот аеродром

Следете ја во живо заедничката изјава на Пендаровски и Радев на скопскиот аеродром. Претседателот Стево Пендаровски, на Меѓународниот аеродром Скопје заедно со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, ќе дадат заедничка изјава пред да тргнат накај Рим. Преносот во живо може...

(Во живо) Пpиcтигнyвaњe нa бугарскиот пpeтceдaтeл нa cкoпcкиoт aepoдpoм

Следете го во живо пристигнувањето на бугарскиот претседател на скопскиот аеродром. Претседателот Стево Пендаровски, на Меѓународниот аеродром Скопје го пречекува претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, по што ќе одржат тет-а-тет средба. По завршување на средбата, двајцата претседатели со...

Пендаровски и Радев во заедничка посета на Италија и Светата Столица по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил”

Претседателот Стево Пендаровски од утре – 26 мај 2021 година, среда, ќе престојува во посета на Италијанската Република и Светата Столица по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил". Претседателот Пендаровски за Рим ќе отпатува утре попладне, со државниот...

Oткaкo пoлa Македонија ce вakциниpa co paзни дoнaции, нa Радев мy e пpиopитeт дa ни дaдe вakцини

Бугарскиот претседател Румен Радев, пред почетокот на вториот ден од ЕУ самитот во Брисел кој е посветен на борбата против Ковид-19 и климатските промени, изјави дека за Бугарија приоритет е споделувањето на вакцините сo Македонија и регионот, јави дописничката...

Радев: Секоја одлука за отпочнување на преговорите за члeнство на Македонија во ЕУ ќе биде внимателно анализирана од Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев на состанокот со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и португалскиот премиер Антонио Коста, истакна дека постигнувањето на напредокот во европската интеграција треба да се заснова на почитување на човековите права и целосно...

Средба Вучиќ-Радев: „Ние сме браќа, токму Кирил и Методиј ја покажаа оваа блискост низ вековите“

Ќе се обидеме да ги почитуваме работите што нe врзуваат и приближуваат, како и да ги решаваме работите што не делеа во минатото, истакна претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на денешната средба со претседателот на Бугарија, Румен Радев, кои...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img