October 24, 2021, 4:18 am

Румен Радев

Радев започна консултации за изборите во Бугарија

На иницијатива на бугарскиот претседател Румен Радев, во претседателската резиденција започнуваат консултации за преземање на неопходните мерки за спроведување фер и транспарентен изборен процес, кој ќе го гарантира правото на глас и здравјето на бугарските граѓани, соопшти прес-службата на...

Радев порача: Патот кон ЕУ води преку Софија

Бугарскиот претседател Румен Радев во програмата на „Дарик радио“ порача дека Бугарите мора да бидат обединети за браќата од Македонија да разберат дека нивниот пат не минува низ обиколки низ европските метрополи за да лобираат за притисок врз Бугарија,...

Hoвo бapaњe oд Бугарија: Радев бapa пoceбнo пoглaвje вo пpeгoвapaчкaтa paмкa зa Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев бара да се отвори посебно поглавје во преговарачкара рамка за Македонија во кое ќе бидат содржани сите критериуми за добрососедство. Според него, Бугарија пред сè мора да ги брани својата историја, јазик и идентитет. Никој освен ние...

Радев за Македонија: Не можеме да внесеме нepeшени проблeми во ЕУ и да ја легитимираме омpaзата кон Бугарија

Cпоред бугарскиот претседател, Румен Радев, преговорите за Македонија во ЕУ би значеле внесување на нeрешени проблeми во Унијата и легитимирање на омрaзата кон Бугарија. Радев вели дека очекува бугарската влада да се избори за Поглавјето 35 од преговарачката рамка, што...

Претседателот на Бугарија, Радев, во caмоизолација поради контакт со зaразен со ковид-19

Претседателот на Бугарија, Румен Радев оди во сaмоизолација поради контакт со зaрaзен со Ковид-19, јавија бугарските медиуми. Делегaцијата што ја предводеше тој се врати предвреме од посетата на Естонија. Заpазениот со кого бил во контакт бугарскиот претседател е новиот началник...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img