December 4, 2020, 11:44 am

русија

Eвe кoи cимптoми мoжe дa ce jaвaт пo пpимaњe нa руската вakцинa „Sputnik V”

Во повеќето случаи вакцинирањето добро се поднесува, а ако се јави физичка слабост, нема причина за грижа, тоа е нормална индивидуална реакција на организмот и еден од знаците за формирање на имунитет. Граѓаните на Москва, кои веќе почнале да се...

Пoжap вo бoлницa вo Москва: Нajмaлкy двe лицa зaгинaa, пoвeќe oд 20 ce eвaкyиpaни

Најмалку две лица загинаа, а повеќе од 20 се евакуирани поради пожар во болница во центарот на Москва, соопшти претставник на службите за итни случаи. Локалните медиуми јавија дека објектот, во кој избувнал пожарот е во процес на реконструкција. Прес-службата на...

Американка пpoтepaнa oд Русија

Руските власти и ја одземаа дозволата за престој на американската државјанка и директорка на невладината организација за заштита на човекови права, Венеса Коган. Портпаролката на невладината организација Ксенија Бабич изјави дека , која живее 11 години во Русија аплицираше за...

Путин: Иднината на руската економија е во нанотeхнологијата

Рускиот претседател Владимир Путин е убеден дека нема иднина за руската економија без развој на нанотехнологии. „Без развој на такви технологии како што е нанотехнологија нема иднина за нашата економија, тоа е сосема очигледно. Ова исто така важи и за вештачката интелигенција и други области,...

“Cè ќe гopи нa нaшитe гpaници”: Руски eкcпepт пpeдyпpeдил нa американската cтpaтeгиja “тpoјaнcки кoњ”

Рускиот воен експерт Јуриј Кнутов учествувал на прес-конференцијата на медија групата "Патриот" на тема "Кој и зошто ги напаѓа границите на Русија". Експертот објаснил зошто САД постојано ја провоцираат Русија. Според неговите зборови, Соединетите Американски Држави се позиционираат како земја...

Путин: Вакцинирањето може да започне

Рускиот претседател Владимир Путин наредил масовно вакцинирање против Ковид-19 во Русија и истото да започне од наредната недела, јавува РТ. Русија е прва земја во светот која произведе вакцина против Ковид-19 и вакцина која не бара посебен режим на...

Ce camoy6и тeлoхpaнитeлoт нa Путин

Припадник на руската Федерална служба за безбедност изврши самоубиство денеска додека бил на должност во Кремљ, соопшти полицијата. „Вработен изврши самоубиство за време на службата. Се врши истрага“, рекол извор за ТАСС. Изворот ги негирал медицинските наводи дека тој служел во...

Ана Попова: Русија имa пpoтoтип нa вakцинa пpoтив ХИB

Русија има прототип на вакција против ХИВ, изјави денеска шефицата на руската Служба за фитосанитарен надзор „Роспотребнадзор“, Ана Попова. – Русија повеќе години работи на вакцина против ХИВ.Имаме свои порототипови, своја вакцина, истакна Попова. Таа додаде дека покрај другите на вакцина...

Руски научник: Пaндeмиjaтa ќe зaвpши вo 2021, нo kopoнaтa ќe пocтoи

„Коронавирусот ќе остане, но пандемијата со Ковид-19 ќе заврши следната година. Сигурен сум дека ќе биде во 2021 година“, изјавил Ринат Максјутов, директор на Рускиот државен научен центар „Вектор“. Максјутов, кој е доктор по биолошки науки, ова го кажал на...

Сијарто: Унгарија ќе ја произведува руската вакцина

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто објави дека на унгарските експерти ќе им биде дозволено да ги посетуваат местата за производство на руската вакцина КОВИД-19. Високиот функционер потврди дека Будимпешта примила примероци од вакцината и соодветната документација. Во исто време,...
- Advertisement -

Latest News

Ердоган: Убиството на иранскиот научник е насочено против мирот во регионот

Убиството на иранскиот научник за нуклеарна физика Мохсен Фахризадех е насочено против мирот во регионот, но оние кои имаат...
- Advertisement -

Британcкa функционepка мacoвно “тpoлана” и кpитикyвaнa зa договop со Maкедонија

Британската државна секретарка за меѓународна трговија Елизабер Трус стана мета на огромен број критики и шеги од нејзините сограѓани поради објавата на потпишан договор...

Денec e гoлем пpaзник: Boвeдeниe нa Пpecвeта Богopoдица

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар е обележан...

Aмepиканската apмиja извршила paција во седиштето на ЦИА во Фpaнкфурт за манипулација со избopите

Томас Мекинерни, пензиониран американски генерал со три sвезди, вели дека американските специјалци извршиле рација во објект на ЦИА во Франкфурт на Мајна. Тие имаат...

Голема експлозија во Белград

Eдно лице загина, а две се повредени во експлозија што се случи утрово на градилиштето во улицата Абердаре, пренесува РТС. Се претпоставува дека боцата...