September 25, 2021, 3:47 pm

русија

(Фото) Cyдиp на руски и турски брод во Босфоp

Рускиот товарен брод „Русиќ 10“ се судри на Босфор со турскиот товарен брод „Тахсин Имамоглу“, објави турската крајбрежна стража. „Во судирот нема повредени ниту загинати, бродовите се оштетени. Три чамци за спасување и 14 влечни возила се испратени на местото...

Русија пpeдупредува: Америка развива системи за тајни напади од вселената

Јан Новиков, генералниот директор на концернот „Алмаз-Антеј“, смета дека САД развиваат технологии за изработка на воени орбитални системи кои се способни тајно да нападнат од вселената, пренесува „Красна звезда“. Новиков посочува дека САД модернизираат и развиваат цела палета уреди што...

Cпpeчeн yштe eдeн мacaкap вo Русија

Уапен е студент на Филолошкиот факултет во рускиот регион Краснојарск, кој планирал убиство на колега, потврди директорот на Истражниот комитет, Александар Бастрикин. „Го спречивме нападот во регионот Краснојарск, а студентот кој го планираше злосторството беше приведен“, рече Бастрикин, пренесе ТАСС. Тој...

Авион со шест лица исчезна од радарот во Далечниот Исток во Русија

Руските власти соопштија дека авион со шест лица во авионот исчезнал од радарот во далечниот источен регион Кабаровск. Сигналот на авионот на радарите се изгубил кога авионот Антов АН-26 бил на одалеченост од 38 километри од градскиот аеродром во...

Cтejт дeпapтмeнт: Избopитe вo Русија ce oддpжaa вo нeпoгoдни ycлoви зa cлoбoдeн и фep пpoцec

Изборите за Државната дума на Руската Федерација на 17, 18 и 19 септември се оддржаа во непогодни услови за слободен и фер процес, а употребата на закони за „странски агенти“ и „екстермистички организации“ е ригорозно ограничувачки за плурализмот и...

(Фото+Видео) Ce мpднa свeтoт: Haпaѓaчoт oд Перм се oглacил нa интepнeт пpeд macaкpoт – „Ќe y6иjaм штo пoвeќe мoжaм“

Локалните медиуми го идентификувале напаѓачот во Универзитетот во Перм, како 18-годишниот Тимур Бекмансуров. Според досега достапните податоци тој започнал да пука кон Универзитетот и убил 8 лица, а ранил 6. Според пишувањата на медиумите, тој бил убиен после пресметка со полицијата. На...

(Видео) Бpojот нa жpтвитe во воopyжeниoт нaпaд на фaкултетот во рускиот град Перм се иcкaчи од три на осум – нaпaѓaчoт e yaпceн, имaл...

Вооружениот напаѓач од снимките кој упаднал во кампусот на Универзитетот Перм во истоимениот град во Русија, бил студент на Универзитетот, пренесува ТАС. Според наводите на полицијата, напаѓачот од кампусот наводно е 18-годишниот Тимур Бекмансуров, кој се забарикадирал во една од училниците. Студентите од...

(Видео) Пykaњe нa фaкyлтeт вo рускиот гpaд Пepм – нajмaлкy тpи лицa ги зaгyбиja живoтитe, cтyдeнтитe бeгaaт пpeкy пpoзopи

Во пукање на факултет во рускиот град Перм, загинале најмалку 3 лица, додека најмалку 4 се повредени. Универзитетските друштвени медиуми ги предупредиле сите кои се во моментот на факултетот да го напуштат или да се затворат во собите на студентскиот...

Пpи нacтинкa e нeвoзмoжнo зapaзyвaњe co кopoнaвиpyc, твpди рycки нayчник – eвe нa штo гo тeмeли cвoeтo твpдeњe

Луѓето кои имаат настинка не можат да бидат заразени со коронавирус, изјави професорот од Руската академија на науките, Петар Чумаков. – Едно лице не може да се зарази со коронавирус за време на настинка или САРС, истакна рускиот научник. Тој потврди...

Мacoвни кибep нaпaди вo Русија зa вpeмe нa избopитe

Врз рускиот електронски систем за далечинско гласање, како и врз Интернет страницата на руската Централна изборна комисија извршени се голем број масовни кибер напади, но тие не влијаеја врз нивната оперативност, изјави денеска заменикот претседател на руската Централна изборна комисија...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Заев: Нeма да има отcтрaнувaње на спoмeници или мeнувaње на истoриjата

Премиерот Зоран Заев повтори дека со бришењето на бугарски од бугарски фашистички окупатор од спомениците се отвора пат за...
- Advertisement -spot_img