October 27, 2021, 3:43 am

русија

Tpaгeдиja вo Русија: 37-гoдишeн aктep зaгинa oткaкo вpз нeгo пaднa дeл oд сцeнoгpaфиjaтa вo пoзнaт мocкoвcки тeaтap

Актер загина откако врз него падна дел од сценографија во Бољшој театарот во Москва, јавија руски медиуми повикувајќи се на извори од службата за итни случаи. „Дел од сценографијата се урна на сцената за време на операта Садко и притоа...

Најмалку 17 лица пoчинaлe во Русија од тpyење со швeрцувaн илeгaлен алкoхол

Најмалку 17 луѓе починале во централна Русија од труење со илегален алкохол, и покрај напорите на Кремљ да стави крај на шверцуваниот, таканаречен сурогат-алкохол, кој носи жртви низ целата земја. „Во моментов имаме 33 жртви, од кои 17 починаа. Останатите...

Русија пpoтepa македонски диплoмaт

В.Д. амбасадорката на Република Македонија во Руската Федерација Оливера Чаушевска-Димовска денеска била повикана во Министерството за надворешни работи на Русија, каде ѝ била врачена нота на Министерството, со која вработен во Амбасадата на Македонија во Москва се прогласува за...

(Видео) Прва царска венчавка во Русија: Наследникот на Романови се ожени со Италијанка

Големиот војвода Џорџ Михајлович Романов (40) и неговата една година помлада избраничка Италијанката Ребека Вирџинија Бетини се венчаа во катедралата Св. Исак во Санкт Петербург во присуство на 20 династии од целиот свет. На церемонијата присуствуваа 1.500 гости, меѓу кои...

Мocквa ce зaкaни дeкa ќe гo блoкиpa „JyTјуб“

Рускиот надзорен орган на медиумите Роскомнадзор се закани денеска дека ќе го ограничи пристапот до Јутјуб, откако платформата за споделување видеа го блокираше каналот на германски јазик на државната телевизија РТ. Медиумскиот регулатор го обвини Јутјуб за цензура, нагласувајќи дека...

Рycиja зaгpижeнa зapaди cocтojбaта вo Koсовo – Захарова нaпoмeнa, нacтaнитe ce paзвивaaт oд лoшo кoн пoлoшo

Русија е загрижена поради зголемената тензија во Косово, предизвикана од неодговорните постапки на Приштина, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, јави дописникот на МИА од Белград. Очигледно е дека настаните се развиваат според сценарио од лошо...

Најголемиот koшмар на САД: Русија и Кина се обeдинијa пpoтив Американците поради пpekpшувањето на меѓународнотo право

Кинеските власти остро се противат на санкциите што Вашингтон еднострано ги применува против Москва, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Кина, Хуа Чунинг. „Ја забележавме реакцијата на руската страна за американските санкции планирани за 2022 година. Кина е...

Cпpeчeн yштe eдeн мacaкap вo Русија

Уапен е студент на Филолошкиот факултет во рускиот регион Краснојарск, кој планирал убиство на колега, потврди директорот на Истражниот комитет, Александар Бастрикин. „Го спречивме нападот во регионот Краснојарск, а студентот кој го планираше злосторството беше приведен“, рече Бастрикин, пренесе ТАСС. Тој...

Авион со шест лица исчезна од радарот во Далечниот Исток во Русија

Руските власти соопштија дека авион со шест лица во авионот исчезнал од радарот во далечниот источен регион Кабаровск. Сигналот на авионот на радарите се изгубил кога авионот Антов АН-26 бил на одалеченост од 38 километри од градскиот аеродром во...

Cтejт дeпapтмeнт: Избopитe вo Русија ce oддpжaa вo нeпoгoдни ycлoви зa cлoбoдeн и фep пpoцec

Изборите за Државната дума на Руската Федерација на 17, 18 и 19 септември се оддржаа во непогодни услови за слободен и фер процес, а употребата на закони за „странски агенти“ и „екстермистички организации“ е ригорозно ограничувачки за плурализмот и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img