October 27, 2021, 7:22 pm

русија

(Фото+Видео) Ce мpднa свeтoт: Haпaѓaчoт oд Перм се oглacил нa интepнeт пpeд macaкpoт – „Ќe y6иjaм штo пoвeќe мoжaм“

Локалните медиуми го идентификувале напаѓачот во Универзитетот во Перм, како 18-годишниот Тимур Бекмансуров. Според досега достапните податоци тој започнал да пука кон Универзитетот и убил 8 лица, а ранил 6. Според пишувањата на медиумите, тој бил убиен после пресметка со полицијата. На...

(Видео) Бpojот нa жpтвитe во воopyжeниoт нaпaд на фaкултетот во рускиот град Перм се иcкaчи од три на осум – нaпaѓaчoт e yaпceн, имaл...

Вооружениот напаѓач од снимките кој упаднал во кампусот на Универзитетот Перм во истоимениот град во Русија, бил студент на Универзитетот, пренесува ТАС. Според наводите на полицијата, напаѓачот од кампусот наводно е 18-годишниот Тимур Бекмансуров, кој се забарикадирал во една од училниците. Студентите од...

(Видео) Пykaњe нa фaкyлтeт вo рускиот гpaд Пepм – нajмaлкy тpи лицa ги зaгyбиja живoтитe, cтyдeнтитe бeгaaт пpeкy пpoзopи

Во пукање на факултет во рускиот град Перм, загинале најмалку 3 лица, додека најмалку 4 се повредени. Универзитетските друштвени медиуми ги предупредиле сите кои се во моментот на факултетот да го напуштат или да се затворат во собите на студентскиот...

Пpи нacтинкa e нeвoзмoжнo зapaзyвaњe co кopoнaвиpyc, твpди рycки нayчник – eвe нa штo гo тeмeли cвoeтo твpдeњe

Луѓето кои имаат настинка не можат да бидат заразени со коронавирус, изјави професорот од Руската академија на науките, Петар Чумаков. – Едно лице не може да се зарази со коронавирус за време на настинка или САРС, истакна рускиот научник. Тој потврди...

Мacoвни кибep нaпaди вo Русија зa вpeмe нa избopитe

Врз рускиот електронски систем за далечинско гласање, како и врз Интернет страницата на руската Централна изборна комисија извршени се голем број масовни кибер напади, но тие не влијаеја врз нивната оперативност, изјави денеска заменикот претседател на руската Централна изборна комисија...

„Мнoгy зaбoлeни имa oкoлy мeнe“ – ce oглacи Пyтин oд изoлaциja

Претседателот на Русија, Владимир Путин, кој од вторникот се наоѓа во самоизолација, рече дека во изолација мора да остане неколку дена затоа што многу луѓе од неговата околина се заразиле со коронавирусот. Путин се уклучи на самитот во Таџикистан преку...

Оливер Стоун: Да не беше Путин, Русија ќе беше вазал на Америка

„Рускиот претседател Владимир Путин ја спречи Русија да стане вазал на Соединетите држави - изјави познатиот американски режисер Оливер Стоун. „Соединетите држави можеа да станат партнер на Русија, но тоа не се случи поради пари. На Волстрит, тие одлучија дека...

Путин втop дeн вo изoлaциja: Пoзнaта нeгoватa здpaвcтвeнa cocтojбa

Здравствената состојба на рускиот претседател Владимир Путин, кој мораше да биде изолиран бидејќи коронавирусот беше потврден кај луѓе од неговата блиска околина, е одлична и се чувствува добро, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Се чувствува добро. Тој...

(Видео) Му паднаа панталоните во сред политичка дебата во емисија во живо

Рускиот политичар Владимир Жириновски имал пех за време на ТВ дебата во пресрет на парламентарните избори во Русија. Жириновски многу емотивно зборувал за иднината на земјата, за тоа како треба да се однесува модерен политичар, а потоа се осврнал и...

Борел: Русија caкa дa не’ пoдeли, нe им e гpижa зa Евpoпcкaта Униja

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки, и оценува дека на тоа треба да се одговори со единство. „Русија сака да разговара со земјите-членки поединечно, и само...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ѓорѓиевски на терен од првиот ден: Сите започнати проекти ќе се завршат во рекорден рок, а од понеделник започнуваме со реализација и на проектите...

Новиот градоначалник на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, денес и официјални ја презема функцијата, а првиот работен ден го помина...
- Advertisement -spot_img