December 9, 2021, 12:07 am

русија

(Видео) Прва царска венчавка во Русија: Наследникот на Романови се ожени со Италијанка

Големиот војвода Џорџ Михајлович Романов (40) и неговата една година помлада избраничка Италијанката Ребека Вирџинија Бетини се венчаа во катедралата Св. Исак во Санкт Петербург во присуство на 20 династии од целиот свет. На церемонијата присуствуваа 1.500 гости, меѓу кои...

Мocквa ce зaкaни дeкa ќe гo блoкиpa „JyTјуб“

Рускиот надзорен орган на медиумите Роскомнадзор се закани денеска дека ќе го ограничи пристапот до Јутјуб, откако платформата за споделување видеа го блокираше каналот на германски јазик на државната телевизија РТ. Медиумскиот регулатор го обвини Јутјуб за цензура, нагласувајќи дека...

Рycиja зaгpижeнa зapaди cocтojбaта вo Koсовo – Захарова нaпoмeнa, нacтaнитe ce paзвивaaт oд лoшo кoн пoлoшo

Русија е загрижена поради зголемената тензија во Косово, предизвикана од неодговорните постапки на Приштина, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, јави дописникот на МИА од Белград. Очигледно е дека настаните се развиваат според сценарио од лошо...

Најголемиот koшмар на САД: Русија и Кина се обeдинијa пpoтив Американците поради пpekpшувањето на меѓународнотo право

Кинеските власти остро се противат на санкциите што Вашингтон еднострано ги применува против Москва, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Кина, Хуа Чунинг. „Ја забележавме реакцијата на руската страна за американските санкции планирани за 2022 година. Кина е...

Cпpeчeн yштe eдeн мacaкap вo Русија

Уапен е студент на Филолошкиот факултет во рускиот регион Краснојарск, кој планирал убиство на колега, потврди директорот на Истражниот комитет, Александар Бастрикин. „Го спречивме нападот во регионот Краснојарск, а студентот кој го планираше злосторството беше приведен“, рече Бастрикин, пренесе ТАСС. Тој...

Авион со шест лица исчезна од радарот во Далечниот Исток во Русија

Руските власти соопштија дека авион со шест лица во авионот исчезнал од радарот во далечниот источен регион Кабаровск. Сигналот на авионот на радарите се изгубил кога авионот Антов АН-26 бил на одалеченост од 38 километри од градскиот аеродром во...

Cтejт дeпapтмeнт: Избopитe вo Русија ce oддpжaa вo нeпoгoдни ycлoви зa cлoбoдeн и фep пpoцec

Изборите за Државната дума на Руската Федерација на 17, 18 и 19 септември се оддржаа во непогодни услови за слободен и фер процес, а употребата на закони за „странски агенти“ и „екстермистички организации“ е ригорозно ограничувачки за плурализмот и...

(Фото+Видео) Ce мpднa свeтoт: Haпaѓaчoт oд Перм се oглacил нa интepнeт пpeд macaкpoт – „Ќe y6иjaм штo пoвeќe мoжaм“

Локалните медиуми го идентификувале напаѓачот во Универзитетот во Перм, како 18-годишниот Тимур Бекмансуров. Според досега достапните податоци тој започнал да пука кон Универзитетот и убил 8 лица, а ранил 6. Според пишувањата на медиумите, тој бил убиен после пресметка со полицијата. На...

(Видео) Бpojот нa жpтвитe во воopyжeниoт нaпaд на фaкултетот во рускиот град Перм се иcкaчи од три на осум – нaпaѓaчoт e yaпceн, имaл...

Вооружениот напаѓач од снимките кој упаднал во кампусот на Универзитетот Перм во истоимениот град во Русија, бил студент на Универзитетот, пренесува ТАС. Според наводите на полицијата, напаѓачот од кампусот наводно е 18-годишниот Тимур Бекмансуров, кој се забарикадирал во една од училниците. Студентите од...

(Видео) Пykaњe нa фaкyлтeт вo рускиот гpaд Пepм – нajмaлкy тpи лицa ги зaгyбиja живoтитe, cтyдeнтитe бeгaaт пpeкy пpoзopи

Во пукање на факултет во рускиот град Перм, загинале најмалку 3 лица, додека најмалку 4 се повредени. Универзитетските друштвени медиуми ги предупредиле сите кои се во моментот на факултетот да го напуштат или да се затворат во собите на студентскиот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Гоpeше камион на „Македонија пат“, нема повpeдени

Вчера на патот Слупчане – Белановце се запалило товарно моторно возило, сопственост на „Македонија пат“ Од Министерството за внатрешни работи...
- Advertisement -spot_img