October 24, 2021, 4:20 am

русија

СООПШТЕНИЕ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОДБРАНА НА РУСИЈА: Ниту една ракета не влезе во зоната под одговорност на руската војска

Ниту една ракета од западните земји не влезе во зоната под одговорност на руската војска, соопшти Министерството за одбрана на Русија, коментирајќи ги утринските напади на САД, Велика Британија и Франција на Сирија. „Авионите и бродовите на Вооружените сили на...

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ МНОГУ ЗАДОВОЛЕН:САД се горди што Македонија се приклучи на американско-европската акција против Русија

Американскиот Стеjт департмент во изјава за МИА денеска укажа дека САД се горди што Македонија се приклучи на заедничката акција против Русија.   Македонија завчера протера еден руски разузнавач и стана дел од акцијата на САД, Канада и дваесет други европски...

БРИТАНСКАТА ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО РУСКИ АВИОН ВО ЛОНДОН

Британската полиција без објаснување почна претрес на рускиот авион  А-321 на компанијата „Аерофлот“, кој долета од Москва во Лондон, јавуваат медиумите. „Откако патниците го напуштија авионот, изненадно во него влегла полиција и инсистирала посадата да го напушти авионот, за да...

МОСКВА ВОЗВРАЌА: Повеќе од 40 западни дипломати ја напуштаат Русија

Министерството за надворешни работи на Русија им наложи на повеќе земји, кои донесоа одлука да протераат руски дипломати , да го намалат бројот на дипломатските лица на територијата на Русија. Во врска со ова, Лондон  од Москва доби рок од...

ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКА ЗИМНИЦА ВО МОСКВА: Демек не ни се партнери, ама ако може да правиме пазар со нив

„Денови на македонската зимница“ се одржуваат во Москва, во Руската Федерација, од 25 до 28 март 2018 година. Манифестацијата ја организираа Македонско-руската стопанска комора и Македонската асоцијација на преработувачи, а со финансиска поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и...

ВУЧИЌ ПОВТОРНО РАЗГОВАРАШЕ СО ПУТИН: Русија нема да стои настрана ако продолжат провокациите

Председателот на Русија  Владимир Путин и председателот на Србија Александар Вучиќ разговарале телефонски за решавањето на проблемот со Косово, соопшти прес-службата на  Кремљ. Разговорот е по барање на српската страна. „Разговарано е за проблемот за решавање на косовската криза во контекст...

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВМРО-ДПМНЕ НИКОЛОВСКИ СО ПОДДРШКА НА ВЛАДАТА: Наши партнери се Брисел, Лондон и Вашингтон и затоа сметаме дека е во ред ова што...

„И министерот за надворешни работи и Владата прават грешка што ја исклучуваат опозицијата од овој процес на споделување информации и консултации со опозицијата. Ние го осудуваме актот што се случи во Велика Британија, сметаме дека е тоа директна атака...

ЛАВРОВ: Сега се гледа-или си држава или не си

Ситуацијата во врска со случајот Сергеј  Скрипаљ докажа дека во светот има многу малку самостојни играчи, изјави рускиот шеф на дипломатијата  Сергеј Лавров. „Се наметнува заклучок дека бевме во право кога повеќе пати нагласувавме дека останаа малку самостојни држави во...

ПУТИН ГЛАСАШЕ: Претседателски избори во Русија

Председателот на Русија Владимир Путин гласаше на изборите за Претседател на Русија. Путин традиционално дојде на избирачкото место 2.151, кое се наоѓа во Руската академија на науките. Тој дојде до членовите на избирачката комисија, го покажа пасошот, доби гласачко ливче и...

РУСИЈА ДЕНЕС ИЗБИРА ШЕФ НА ДРЖАВАТА: Гласаат околу 110 милиони избирачи

Во Русија денес се оддржуваат претседателски избори на кои граѓаните избираат по седми пат шеф на државата. Во трка за претседател се осум кандидати. На скоро 97.000 избирачки места гласаат околу 110 милиони избирачи, од кои на територијата на Русија...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img