December 8, 2021, 11:21 pm

русија

МОСКВА ВОЗВРАЌА: Повеќе од 40 западни дипломати ја напуштаат Русија

Министерството за надворешни работи на Русија им наложи на повеќе земји, кои донесоа одлука да протераат руски дипломати , да го намалат бројот на дипломатските лица на територијата на Русија. Во врска со ова, Лондон  од Москва доби рок од...

ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКА ЗИМНИЦА ВО МОСКВА: Демек не ни се партнери, ама ако може да правиме пазар со нив

„Денови на македонската зимница“ се одржуваат во Москва, во Руската Федерација, од 25 до 28 март 2018 година. Манифестацијата ја организираа Македонско-руската стопанска комора и Македонската асоцијација на преработувачи, а со финансиска поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и...

ВУЧИЌ ПОВТОРНО РАЗГОВАРАШЕ СО ПУТИН: Русија нема да стои настрана ако продолжат провокациите

Председателот на Русија  Владимир Путин и председателот на Србија Александар Вучиќ разговарале телефонски за решавањето на проблемот со Косово, соопшти прес-службата на  Кремљ. Разговорот е по барање на српската страна. „Разговарано е за проблемот за решавање на косовската криза во контекст...

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВМРО-ДПМНЕ НИКОЛОВСКИ СО ПОДДРШКА НА ВЛАДАТА: Наши партнери се Брисел, Лондон и Вашингтон и затоа сметаме дека е во ред ова што...

„И министерот за надворешни работи и Владата прават грешка што ја исклучуваат опозицијата од овој процес на споделување информации и консултации со опозицијата. Ние го осудуваме актот што се случи во Велика Британија, сметаме дека е тоа директна атака...

ЛАВРОВ: Сега се гледа-или си држава или не си

Ситуацијата во врска со случајот Сергеј  Скрипаљ докажа дека во светот има многу малку самостојни играчи, изјави рускиот шеф на дипломатијата  Сергеј Лавров. „Се наметнува заклучок дека бевме во право кога повеќе пати нагласувавме дека останаа малку самостојни држави во...

ПУТИН ГЛАСАШЕ: Претседателски избори во Русија

Председателот на Русија Владимир Путин гласаше на изборите за Претседател на Русија. Путин традиционално дојде на избирачкото место 2.151, кое се наоѓа во Руската академија на науките. Тој дојде до членовите на избирачката комисија, го покажа пасошот, доби гласачко ливче и...

РУСИЈА ДЕНЕС ИЗБИРА ШЕФ НА ДРЖАВАТА: Гласаат околу 110 милиони избирачи

Во Русија денес се оддржуваат претседателски избори на кои граѓаните избираат по седми пат шеф на државата. Во трка за претседател се осум кандидати. На скоро 97.000 избирачки места гласаат околу 110 милиони избирачи, од кои на територијата на Русија...

(Видео)ПУТИН ГИ ПОВИКА ГРАЃАНИТЕ ДА ИЗЛЕЗАТ НА ГЛАСАЊЕ: Изворот на власта е народот, ги охрабрувам сите да гласаат

Претседателот на Русија Владимир Путин упати повик до Русите да излезат на 18 Март на избори и да го искористат правото да ја изберат иднината на земјата. „Почитувани граѓани на Русија, драги пријатели. Оваа недела, 18.Март ќе се оддржат изборите...

(Видео)ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ И МУ ПУКАЛ ДИРЕКТНО ВО ГЛАВА:Добро погледнете што следело кога паднал на земја!

Самоодбраната е вештина која секој може да ја совлада, без оглед на претходното (не)искуство. Вежбањето самоодбрана може да им помогне на луѓето да избегнат и да бидат поспремни доколку дојде до физички напад. Со постепено и планирано вежбање се постигнува...

БРИТАНСКИ ТЕЛЕГРАФ: Истрагата за отруениот Скрипаљ води до Хилари Клинтон, а не до Кремељ!

Британскиот телеграф открива дека Сергеј Скрипаљ бил поврзан со Кристофер Стил, авторот на досието против Трамп и бртинскиот шпиун поврзан со групата Фјужн ЏПС, што значи директо поврзан со Демократскиот национален конгрес и Хилари Клинтон во САД. Поврзаноста со Кристофер...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бектеши најави ykинување на евтината струја, владата ќе одлучи до крајот на годината

Владата планира да го менува моделот на евтината дневна тарифа на електричната енергија. Се разгледувала опцијата – да се...
- Advertisement -spot_img