Архива на ознаки САД

НЕМА КРАЈ НА РУСКОТО ВЛИЈАНИЕ: Американски мировен корпус доаѓа во Македонија пред референдумот

 • September 21, 2018
 • Коментари
Нова група од 55 американски граѓани во Македонија кои ќе работат како волонтери во Мировниот корпус ќе пристигне во недела. Тие ќе го споделат своето знаење и искуство волонтирајќи во училишта и организации во Македонија. Волонтерите ќе бидат пречекани на аеродромот од страна на директорот на Мировен корпус во Македонија, Марк Ханафин, како и дел […]

Трамп ја охрабри Меј да не попушта во преговорите со ЕУ

 • July 13, 2018
 • Коментари
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја повика британската премиерка Тереза Меј да внимава при постигнувањето на договорот за Брегзит и да гарантира дека САД и Велика Британија ќе можат слободно да тргуваат во иднина. Трамп, кој е во посета на Велика Британија, ја критикуваше Меј за нејзиниот пристап кон преговорите со Европската унија и ја […]

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ МНОГУ ЗАДОВОЛЕН:САД се горди што Македонија се приклучи на американско-европската акција против Русија

 • March 31, 2018
 • Коментари
Американскиот Стеjт департмент во изјава за МИА денеска укажа дека САД се горди што Македонија се приклучи на заедничката акција против Русија.   Македонија завчера протера еден руски разузнавач и стана дел од акцијата на САД, Канада и дваесет други европски земји во која беа протерани вкупно 139 руски дипломати и разузнавачи од тие земји […]

МОСКВА ВОЗВРАЌА: Повеќе од 40 западни дипломати ја напуштаат Русија

 • March 30, 2018
 • Коментари
Министерството за надворешни работи на Русија им наложи на повеќе земји, кои донесоа одлука да протераат руски дипломати , да го намалат бројот на дипломатските лица на територијата на Русија. Во врска со ова, Лондон  од Москва доби рок од месец дена да го намали бројот на сите дипломати на територијата на Русија, тој број […]

БРИТАНСКИ ТЕЛЕГРАФ: Истрагата за отруениот Скрипаљ води до Хилари Клинтон, а не до Кремељ!

 • March 13, 2018
 • Коментари
Британскиот телеграф открива дека Сергеј Скрипаљ бил поврзан со Кристофер Стил, авторот на досието против Трамп и бртинскиот шпиун поврзан со групата Фјужн ЏПС, што значи директо поврзан со Демократскиот национален конгрес и Хилари Клинтон во САД. Поврзаноста со Кристофер Стил се темели на фактите дека бритнскиот агент на агенцијата MI6, специјалист за Кремељ и […]

НЕВРЕМЕ ВО САД:Ветрови со сила на ураган, 1,6 милиони луѓе останаа без електрична енергија

 • March 3, 2018
 • Коментари
Пет лица настрадаа во силната бура, која го зафати брегот на Атлантскиот Океан и североисточниот дел на САД. Бурата донесе ветрови со  сила на ураган, дожд и снег, поради што е пореметен сообраќајот, а повеќе од 1,6 милиони луѓе останаа без електрична енергија. Петте лица загинел кога врз нив паднале дрвја. Меѓу загинатите се две […]

ГО СРУШИ ИНТЕРНЕТ:Меланија сакала да ги истакне градите, па покажала повеќе

 • October 8, 2017
 • Коментари
Меланија Трамп привлекла огромно внимание на друштвените мрежи. Светските медиуми пишуваат за нејзината модна комбинација, односно за видливите брадавици. Традиционалниот фламенко стил на првата дама воодушеви многу луѓе, но некои сметаат дека малку претерала. Делува дека таа сакала да ги истакне градите и во тоа целосно успеала. Погледнете:    

(ВИДЕО) Нејт стигна до САД, до сега во ураганот загинаа 25 луѓе

 • October 8, 2017
 • Коментари
Ураганот Нејт стигна до американската сојузна држава Луизијана, соопшти Американскиот национален центар за урагани (НХЦ). Ураганот, кој со себе носи ветер со брзина од 137 километри на час, се движи кон север и се очекува во текот на денот да го погоди и Мисисипи. Во сојузните држави Луизијана, Мисисипи, Алабама и делови од Флорида веќе […]

СДС САКА НИКОГАШ ДА НЕ СЕ СЛУЧАТ ИЗБОРИ: Слабиот рејтинг го пишмани Заев за локални, а камоли за парламентарни

 • May 16, 2017
 • Коментари
СДСМ сака да ги одложи изборите што е можно повеќе, па како можен датум се споменува октомври. Октомври беше последен прифатлив датум што лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го предложи како можен термин за ново гласање. Анкетата што вчера ја објави ИРИ покажа каков е рејтингот на партиите пред локалните избори. Бројките покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ […]

ТРАМП ТРГНУВА НА СВОЕТО ПРВО ПРЕТСЕДАТЕЛСКО ПАТУВАЊЕ НАДВОР ОД САД: Првите три земји кои ќе ги посети се Саудиска Арабија, Израел и Италија

 • May 13, 2017
 • Коментари
Американскиот претседател Доналд Трамп следниот петок тргнува на своето прво патување надвор од земјата како претседател на САД. Првите три земји кои ќе ги посети се Саудиска Арабија, Израел и Италија, во обид да ги здружи муслиманите, Евреите и христијаните во борбата против тероризмот, соопшти денес Белата куќа. Советникот за национална безбедност Х.Р. Мекмастер на […]
Страница 1 од 212 »