October 20, 2021, 4:57 pm

самоубиства

Пopaди нacтaнитe вo Aвгaниcтaн, бpитaнcки вojници cи ги oдзeлe живoтитe

Неколку британски ветерани од војната во Авганистан си го одземаа животот бидејќи беа погодени и очајни поради хаотичното повлекување на силите предводени од САД и победата на талибанците, изјави денеска британскиот министер за вооружени сили Џејмс Хипи. Британија од 2001 година загуби...

Пaндeмиjaтa гo згoлeми бpojoт нa caмoy6иcтвa во Македонија

За само три месеци годинава животот си го одзеле 29 лица. Лани повеќе од двојно е зголемен бројот на случаи во скопскиот регион (55), во споредба со 2019 година (24),пишува Дојче веле. Две самоубиства, на момче и девојка коишто се случија...

Гoлeмa тpaгeдиja ја трece Македонија: Момче и девојка cи ги oдзeдoa живoтитe – пpичинa нeдoзвoлeнa љyбoв?

Двојна трагедија ја потресе Македонија. Откако синоќа дел од медиумите објавија дека кај археолошкиот локалитет Баргала животот со бесење си го одзеде 25 годишно момче, утринава нова трагедија. Од штипската полиција за Курир потврдуваат дека утринава од Итната медициска помош...

СЗО: Eдeн oтcтo oд cmpтнитe cлyчaи вo cвeтoт ce пopaди camoyбиcтвa

Повеќе од 700.000 луѓе си ги одзеле своите животи во 2019 година, што значи дека еден од секои 100 смртни случаи во светот се должи на самоубиство, соопшти Светската здравствена организација, јави ДПА. Тој процент е исклучително висок. Самоубиствата паднаа за...

Bo Aлбaниja минaтaтa гoдинa 215 caмoyбиcтвa и 55 y6иcтвa

Самоубиствата и понатаму се една од најболните појави во албанското општество, што го потврдуваат високите бројки регистрирани и минатата година, јави дописничката на МИА од Тирана. Институтот за статистика, ИНСТАТ објави дека минатата година се случиле 215 самоубиства, што е...

Рeгистрирани 17 000 caмoyбиства во Јапонија од почетокот на пaндемијата

Јапонската полиција денес објави дека во октомври биле регистрирани 2.153 самоубиства, додека досега од коронавирусот починале помалку од 2.000 лица, објави веб-страницата „Фокс њуз“. Од почетокот на годината, во Јапонија се регистрирани 17.000 самоубиства, а експертите велат дека поради пандемијата,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Ги знае ли премиерот однапред новинарските прашања? Заев фатен како чита одговор на новинарско прашање на прес конференција во живо

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, откако го прочита говорот на денешната прес-конференција, продолжи да чита и одговор...
- Advertisement -spot_img