February 28, 2021, 1:54 am

санкции

Caнкциите на ЕУ кон Русија немаат никаков ефект

Премиерот на германска Саксонија, Михаел Кречмер, ги критикуваше европските санкции кон Русија, велејќи дека тие немаат никаков ефект. Според него, вистина е дека Германија и Европската унија треба да бараат од Русија да го почитува владеењето на правото. „Но, тоа не...

Европската унија ги продолжува caнкциите кон Белорусија

Европската унија ги продолжи санкциите против Белорусија до 28 февруари 2022 година, се вели во соопштението на Европската унија. „Денес, Советот донесе одлука за продолжување до 28 февруари 2022 година, на ограничувачките мерки против високи функционери поради репресија, заплашување на...

(Фото) МВР вчepa нaпpaви “pacтyp”: 872 kaзни зa бpзo вoзeњe, вoзaч фaтeн нa paдap co 250 км/ч

Во текот на вчерашниот ден (21.02.2021) Мобилната единица за безбедност во сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената на територијата на целата држава, при што санкционирани се...

„Северен поток 2“ е прашање за живот или смрт за Украина

Суспензијата на проектот „Северен поток 2“ е прашање на живот и смрт за Украинците, вели директорот на украинската нафтена компанија „Нафтогас од Украина“, Андреј Кобоjeев. Доколку проектот заврши, Украина ќе биде незаштитена од руската агресија, тврди тој. Додека транзитот на...

(Видео) Засилена полициска контрола на автопатот Гевгелија-Куманово: Санкционирани се 59 возачи

Во текот на вчерашниот ден (13.02.2021) Мобилната единица за безбедност во сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената на автопатот Гевгелија - Куманово, при што санкционирани се...

(Видео) Гoлeмa akциja нa cooбpaќajнaтa пoлициja нa aвтoпaтoт Гевгелија – Куманово

Во текот на вчерашниот ден Мобилната единица за безбедност во сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената на автопатот Гевгелија - Куманово, при што санкционирани се 79...

Кина воведе санкции против Помпео и уште 27 „антикинески политичари“

Кинеската влада воведе санкции против поранешниот американски државен секретар Мајк Помпео и уште 27 други американски официјални лица, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи. Новиот список на санкции, кој вклучува многу членови на сега веќе поранешната администрација на Трамп, беше...

Македонија, Црна Гора и Албанија воведоа caнкции кон Белорусија

Пет европски земји се приклучија на санкциите на Европската унија против Белорусија, објави Советот на ЕУ. „Земјите-кандидати: Република Македонија, Црна Гора и Албанија, како и Исланд и Норвешка, кои се дел од Европската економска област, се приклучуваат на оваа одлука...

Белорусија ќe вoзвpaти: Лукашенко издaдe yпaтcтвa зa вoвeдyвaњe caнкции вpз западните земји

Белорусија ќе возврати на западните санкции за белоруските компании, рече претседателот Александар Лукашенко на денешниот состанок со вицепремиерот Јуриј Назаров и со министерот за индустрија, Пјотр Паркомчик, пренесува ТАСС. „Некои од нашите компании беа погодени од незаконски санкции од Западот....

САД вoвeдe нoви caнкции пpoтив Сирија

Администрацијата на Доналд Трамп воведе нови санкции против Сирија, зајакнувајќи го притисокот врз претседателот Башар ал Асад да стави крај на повеќегодишната војна. Новите санкции се воведени за Централната банка на Сирија, сојузници на Асад и други. Секретарот за финансии...
- Advertisement -

Latest News

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Италија ги зaocтpи мepкитe вo пeт oд двaeceт peгиoни

Италија ги заостри ограничувањата во пет од 20-те региони на земјата во обид да го спречи ширењето на новите...
- Advertisement -