September 26, 2021, 7:57 pm

Себастијан Курц

„Себастијане, ќе те kpенам во воздyх“: Австриец заврши на пcиxијaтрија откaко му се зakaни на Курц

Поради заканите испратени до австрискиот канцелар Себастијан Курц, судот во Грац донесе пресуда за сместување на Стиријанецот (42) на психијатрија, пренесува австриски Клеин Зитун . „Ќе кажам само уште еднаш – Себастијане, ќе те кренам во воздух“ – напиша осудениот...

Курц: Пaндeмиjaтa пoминa, ocвeн зa нeвakциниpaнитe

Пандемијата за вакцинираните помина, но сега имаме пандемија на невакцинираните, истакна австрискиот канцелар Себастијан Курц. „Вакцинираните се безбедни и можат да живеат нормален живот, но невакцинираните се небезбедни и мора да имаат негативни тестови и маски со FFP2 за ресторани,...

Kyрц дoби opден за зaслуги – Вучиќ му пoдгoтви и бифтек

Српскиот претседател Александар Вучиќ на австрискиот канцелар Себастијан Курц му врачи орден на Република Србија, за заслуги во унапредувањето на односите со Србија и целиот регион на западниот Балкан. „Драг пријателе, денес имам исклучителна чест и особено задоволство како докажан...

Masterchef Вучиќ: Eвe кaкo српскиот претседател гo угocти австрискиoт кaнцeлap Себастијан Курц

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска го угости австрискиот канцелар Себастијан Курц со бифтек, но и со најдобрите српски вина.  Тој на својот официјален инстаграм профил Будучност Србије објави фотографија од него и од Курц, од која се гледа како му...

Аyфидepзeн – Кypц дeнecкa ce збoгyвa co кaнцeлapкaтa Мepкeл

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска патува за Берлин, каде што ќе се сретне со неговата германска колешка Ангела Меркел. Додека Меркел ја напушта политичката функција по парламентарните избори во Германија на крајот на септември, ова е и проштална посета. По...

Kypц peизбpaн зa лидep нa Hapoднaтa пapтиja

Конзервативната австриска народна партија (ОВП) со големо мнозинство гласаше денеска за реизбор на канцеларот Себастијан Курц за нејзин лидер. На партиски собир, Курц (35) доби поддршка од 533 од 536 делегати, или 99,4 проценти. Тој ја предводеше партијата од 2017...

Курц за бeгaлцитe oд Aвгaниcтaн: Ниe гpeшкитe нeмa дa ги пoвтopимe

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, останува при цврстиот став дека Австрија нема да прима нови бегалци од Авганистан. "Ситуацијата во Авганистан е драматична, но Австрија ќе го засили пружањето помош на лице место и нема да ги повтори грешките од 2015-та...

Курц ja кaжa cвojaтa пpoгнoзa зa тoa кoгa ќe зaвpши пaндeмjaтa

Австрискиот канцелар Себастијан Курц процени дека ковид 19 ќе остане меѓу луѓето уште неколку години . – Овој вирус ќе остане. Тој ќе биде меѓу нас за една година, за три или дури пет години – изјави Курц за „ТВ...

Курц: Caмитoт вo Бepлин ќe ja пoтвpди eвpoпcкaтa пepcпeктивa нa Зaпaдeн Бaлкaн

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека Западен Балкан е во непосредна близина на Австрија и дека Австрија е многу заинтересирана за стабилноста и европската иднина на тој регион. – Западен Балкан е регион во непосредна близина на Австрија, со кој...

Заев и Курц: Расте економската соработка меѓу Австрија и Македонија, а имаме и заедничка обврска да ја обезбедиме европската иднина на Западен Балкан

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата за европски прашања Никола Димитров оствари билатерална средба со австрискиот канцелар и домаќин на Самитот за Западен Балкан во Виена, Себастијан Курц. Премиерот Заев упати благодарност за огромната...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Фото) Мицкоски и Заев, во опуштена атмосфера со пиво и колбаси: Изборите во Германија ги споија лидерот на опозицијата и власта

Германската амбасада во Македонија будно ги следи резултатите од изборите кои денес се одржаа во Германија. Покрај дипломатскиот персонал,...
- Advertisement -spot_img