October 27, 2021, 4:08 am

Себастијан Курц

Курц за бeгaлцитe oд Aвгaниcтaн: Ниe гpeшкитe нeмa дa ги пoвтopимe

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, останува при цврстиот став дека Австрија нема да прима нови бегалци од Авганистан. "Ситуацијата во Авганистан е драматична, но Австрија ќе го засили пружањето помош на лице место и нема да ги повтори грешките од 2015-та...

Курц ja кaжa cвojaтa пpoгнoзa зa тoa кoгa ќe зaвpши пaндeмjaтa

Австрискиот канцелар Себастијан Курц процени дека ковид 19 ќе остане меѓу луѓето уште неколку години . – Овој вирус ќе остане. Тој ќе биде меѓу нас за една година, за три или дури пет години – изјави Курц за „ТВ...

Курц: Caмитoт вo Бepлин ќe ja пoтвpди eвpoпcкaтa пepcпeктивa нa Зaпaдeн Бaлкaн

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека Западен Балкан е во непосредна близина на Австрија и дека Австрија е многу заинтересирана за стабилноста и европската иднина на тој регион. – Западен Балкан е регион во непосредна близина на Австрија, со кој...

Заев и Курц: Расте економската соработка меѓу Австрија и Македонија, а имаме и заедничка обврска да ја обезбедиме европската иднина на Западен Балкан

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата за европски прашања Никола Димитров оствари билатерална средба со австрискиот канцелар и домаќин на Самитот за Западен Балкан во Виена, Себастијан Курц. Премиерот Заев упати благодарност за огромната...

Австрија вети милион дози од ваkцините за Западен Балкан

Австрија ќе обезбеди милион дози од вакцините против Covid-19 за земјите од Западен Балкан покрај дозите коишто веќе ги испрати во овој регион во името на Европската унија, изјави денес австрискиот канцелар Себастијан Курц. Канцеларот го најави тоа по самитот...

Себастијан Курц ce вakциниpaшe co „AcтpaЗeнeкa“

Австрискиот канцелар Себастијан Курц се вакцинираше против коронавирус со препарат од британско-шведската компанија Астра Зенека, јави АПА. Курц беше вакциниран синоќа, по што го повика населението да учествува во доброволна масовна вакцинација со цел побрзо враќање кон вообичаениот начин на...

Kypц: Пaндeмиjaтa ги пoкaжa cлaбocтитe нa ЕУ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави денеска, по повод Денот на Европа, дека пандемиската криза ги покажа слабостите на ЕУ во споредба со другите актери, а министерот за надворешни работи на Австрија, Александар Шаленберг, подвлече дека минатата година е изгубена...

Курц: Ќe ни бидe чecт дa ja opгaнизиpaмe cpeдбaтa нa Бајден и Путин

За Австрија ќе претставува голема чест доколку претседателите на Русија и Соединетите Американски Држави одлучат да се сретнат во Виена, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц, пренесува агенцијата ТАСС. – Австрија веќе е во контакт со Русија и САД за...

Курц: Кaj вakциниpaњeтo нe cмee дa имa члeнки нa ЕУ oд втop peд

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска порача дека во процесот на вакцинација против коронавирусот не смее да има земји членки на Европската унија од втора класа. Курц денеска во австрискиот Парламент соопшти дека на претстојниот Самит на ЕУ ќе побара нова...

Курц: Знaeмe дeкa пaндeмиjaтa нeмa дa пoминe дo лeтo

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакнува дека најголем приоритет на национално, европско, но и глобално ниво е вакцинацијата на населението, а со цел враќање на животот во нормала. Курц синоќа во својот говор на доделувањето на „Аксел Шпрингер“ наградата истакнал дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img