October 27, 2021, 4:48 am

Себастијан Курц

Виена ги чека руските вакцини и најверојатно ќе ги произведува

Како што е соопштено, од Виена очекуваат испорака на руските вакцини, штом бидат одобрени од страна на Европската агенција за лекови. Според пишувањата на медиумите засега е нејасно дали веќе е поднесено барање до агенцијата за одобрување на „Спутник V“...

Курц бара вакцинален-пасош и враќање во нормала

Австрискиот канцелар Себастијан Курц бара од ЕУ воведување на европски пасош за вакцинација и се заканува дека доколку не биде усвоен, Австрија ќе најде начин да воспостави слобода на движење и патувања. Израел веќе има таков пасош и, како што...

Курц: Сакам и руска и кинеска вакцина

Курц за германски „Велт ам Зонтаг“ истакна дека, откако двете вакцини ќе бидат одобрени, тој секако ќе се обиде да ги направи достапни капацитетите за производство на руски и кинески вакцини во Австрија. Станува збор за отстранување на што е...

Скандалозно: Се вакцинирале преку ред – Ќе фрчат оставки на градоначалници во Австрија

Австрискиот канцелар Себастијан Курц е лут поради градоначалниците на повеќе места, кои беа вакцинирани против вирусот корона надвор од списокот на приоритети, а вицеканцеларот Вернер Коглер бара реакција од покраините. Во изминатите неколку дена, медиумите објавија дека, на некои...

Курц предуредува: Тие што нема да се вакцинираат може да наидат на проблеми

Австрискиот канцелар Себастијан Курц порача дека во Австрија нема да биде задолжителна вакцинацијата против коронавирус. Но, тој сепак нагласи дека оние кои нема да се вакцинираат, би можеле да наидат на проблеми. „ Останува личната одлука на секој поединец дали...

Пола Европа размислува за воведување „Корона – Данок“, а Курц се двоуми

Во Австрија има се повеќе барања богатите да плаќаат таканаречен „данок на корона“, бидејќи државата се задолжува многу за да им помогне на компаниите. Долгот на државите во Европа достигнува нова рекордна висина за време на пандемијата, а многу политичари...

Курц: Ќе се потпираме на планот на ЕУ за набавки на вакцини

За можноста за употреба на руската вакцина „Спутник V“ во Австрија, канцеларот на таа земја, Себастијан Курц изјави дека е порационално да се придржува до планот на Европската унија за набавка на вакцини. Новинар од австриската телевизија „Пулс 24“ забележал...

Курц со порака до Австријците: Нашиот нeпријaтeл е иcлaмскиот ekcтремизам, ова беше нaпaд за сите

Австрискиот канцелар Себстијан Курц порачал денеска, после тepoристичкиот напад во Виена, дека не смее да се дозволи да се исполни целта на тepoристите, а тоа е создавање рaздор во друѓтвото. Курц, во обраќање на граѓаните на Австрија, пренел дека синоќа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img