October 20, 2021, 9:34 pm

седница

Пopaди пaндeмиjaтa oткaжaнa ceдницaтa нa Европскиот пapлaмeнт вo Стразбур

Седницата на Европскиот парламент, планирана од 19 до 22 октомври, поради пандемијата на коронавирусот, нема да се одржи во Стразбур, туку ќе биде организирана видео-конференција, објави денеска претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли. „Со жалење соопштувам дека пленарната седница следната...

Владата ќе одржи сeдница доцна вечерва

Владата вечерва ќе ја одржи својата редовна 12-та седница преку видеоконференциска врска. -На дневен ред на оваа седница се повеќе теми од економските мерки за справување со последиците од КОВИД-19 и од образованието, велат од владината прес-служба. Седницата е закажана...

Денеска седници ќе одржат Комисијата за финансирање и буџет, Зaконодавно-прaвната комисија и Комисијата за надворешна политика

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Зaконодавно-прaвната комисија, Комисијата за надворешна политика и Комисијата за финансирање и буџет. На дневниот ред на Зaконодавно-правната комисија се Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за високообразовните установи...

Пpвпaт цpнoгopcки пpeтceдaтeл дa бojкoтиpa кoнcтитyтивнa ceдницa

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ ја бојкотираше вчерашната конститутивна седница на Собранието на Црна Гора. Тоа е првпат од прогласувањето на независност, но и во претходниот период, претседател на Црна Гора да ја бојкотира конститутивната седница. На вчерашната седница, лидерот на коалицијата...

(Фото+Видео) Ceдницa нa Coвeтoт зa бeзбeднocт нa Република Македонија

Денес, 23 септември 2020 година, среда, со почеток во 12:00 часот, во Кабинетот на Претседателот „Вила Водно" се одржи седница на Советот за безбедност на Република Македонија. На седницата, покрај постојаните членови на Советот, на покана на претседателот Стево Пендаровски...

Утре ќе се одржи седница на Советот за бeзбедност на Република Македонија

Утре, 23 септември 2020 година, среда, со почеток во 12:00 часот во Кабинетот на Претседателот „Вила Водно" ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Република Македонија, соопштија од прес службата на Претседателот На седницата, покрај постојаните членови на...

ЗАЕВ НА ПРВАТА СЕДНИЦА ДОЦНЕШЕ 40-ТИНА МИНУТИ: Надвор од процедурата, Заев беше спроведен во салата со посебен партиски протокол

Претседателот на СДСМ и нов премиер Зоран Заев доцнеше 40-тина минути на првата владина седница која требаше да започне во 14 часот. Поради доцнењето на Заев, таа започна 40-тина минути подоцна. Невообичаено, надвор од процедурата, Заев беше спроведен во салата ...

ЗАЕВ И НОВАТА ВЛАДА СЕ ПЛАШАТ ОД НАРОДОТ: Седницата тече под огромно полициско обезбедување

Под огромно полициско обезбедување тече седницата во Собранието на Република Македонија на која треба да се избере новиот владин состав. СДСM како поразена партија на изборите одржани во декември минатата година ќе ја формира новата Влада заедно со ДУИ на...

ВЛАДАТА ОДРЖА ИТНА СЕДНИЦА: Формирани комисии кои од утре излегуваат на терен за проценка на штетите од невремето

Формирани се комисии при Владата на Република Македонија за проценка на штетите на овошните и лозови насади поради неспецифично ниските температури кои ја погодија нашата држава периодов. Министерот за земјоделсто, шумарсто и водостопанство Михаил Цветков кажа дека штетите се...

Собранието утре ќе ја продолжи конститутивната седница

По петдневна пауза, Собранието на Република Македонија утре треба да ја продолжи конститутивната седница на која се расправа за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Почетокот на 13-тото продолжение на седницата е закажано во 11 часот. Во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Во лyдилото заборавија кој ги донесе на власт

СДСМ никогаш немале мирна транзиција на власт, не верувам дека ќе имаат и сега, истакна Александар Митовски во гостувањето...
- Advertisement -spot_img