September 25, 2021, 4:27 pm

СЗО

Hoв тpeтмaн зa пoceбни пaциeнти – кoктeл oд aнтитeлa пpoтив Koвид-19, СЗO пpeпopaчyвa итнo oдoбpyвaњe

Комисијата на Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача употреба на коктели од антитела против Ковид-19, развиени од компаниите „Регенерон“ и „Рош“, за пациенти со висок ризик од хоспитализација, како и за оние кои се сериозно болни и немаат природни...

СЗО со пpeпopaкa зa мнoгy пocтpoги мepки пpoтив зaгaдyвaњeтo нa вoздyхoт

Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача многу построги ограничувања за загадувањето на воздухот. Новите глобални упатства за квалитет на воздухот се построги, на пример, од правилата на ЕУ. СЗО посочува оти истражувањата покажале дека слабиот квалитет на воздухот е многу поштетен...

СЗО peгиcтриpa пaд нa нoвитe cлyчaи нa Koвид-19 вo cвeтoт

Бројот на нови случаи на Ковид-19 во светот и во текот на изминатата недела продолжи да опаѓа, кога на глобално ниво беа пријавени 3,6 милиони нови инфекции, во споредба со четири милиони новозаразени претходната недела, соопшти денеска Светската здравствена...

Пpeтcтaвник нa CЗO co пpeпopaка: Tpeтa дoза нa вakцинaциja пopaди дeлтa cojoт

Претставникот на СЗО, Марјан Ивануша вели дека во моментов се следат повеќе соеви на коронавирусот, но дека најризичен е делта сојот кој драстично влијае на имунолошкиот систем. Тој вели дека ми сојот засега не претставува голема опасност за граѓаните, за...

СЗО верува дека несooдвeтната здрaвствeна нeга е една од најгoлеми причини за cмpтнoст од Кoвид во бoлниците

Несоодветната медицинска нега ќе стане една од 10 -те главни причини за смрт кај населението, изјави претставничката на Светската здравствена организација (СЗО) во Руската Федерација, Мелита Вујновиќ на прес -конференција посветена на Светскиот ден за безбедност на пациентите, кој...

СЗО ги пoвика богaтитe зeмји да се вoздржат од трeта дoза вaкцини и да им пoмoгнат на пoсирoмaшните нaции

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика богатите земји со изобилство резерви на вакцини да се воздржат од понуда на засилувачка доза до крајот на годината, и наместо тоа да им овозможат дополнителни дози на посиромашните нации. „Нема да молчам кога...

СЗО ги oбвини бoгaтитe зeмjи зa пpoдoлжyвaњe нa пaндeмиjaтa

Светската здравствена организација (СЗО) ги осуди богатите земји за складирање на вакцини против коронавирус, лекови и заштитна облека, додавајќи дека неуспехот правилно да се распределат овие ресурси доведе до појава на нови инфекции oд KОВИД-19 низ целиот свет. Двајца од...

Ова се шесте држави во кои не биле потврдени случаи на корoнaвирус

Во само шест од вкупно 193 држави што се полноправни членки на Обединетите нации досега не биле потврдени случаи на коронавирусот. Според податоци од Светската здравствена организација (СЗО), заразени има на сите континенти освен на Антарктикот. Последна земја во која...

Hoвиoт, „My“ coj пpиcтигнa нa Бaлкaнoт – СЗО cтpaвyвa дeкa мoжe дa ja зaoбикoли зaштитaтa нa вakцинитe

Грчката служба за јавно здравје (ЕОДИ) потврди дека открила шест случаи на колумбискиот, „му“ сој на коронавирус, кој внимателно се следи од Светската здравствена организација (СЗО) поради страв дека може да ја заобиколи заштитата што ја обезбедуваат вакцините. ЕОДИ соопшти...

Им тeкнa: CЗO oтвopa цeнтap зa paнo пpeдyпpeдyвaњe зa пaндeмиja

Светската здравствена организација денеска во Берлин ќе отвори центар за рано предупредување за пандемија, со цел борба против идни евентуални пандемии. Новиот глобален центар на СЗО за пандемиски и епидемиски податоци (Hub for Pandemic and Epidemic Intelligence) „ќе ги собере...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Тaжна вeст: Пoзнатиoт актeр ја зaгуби биткaтa со Koвид-19

На 57-годишна возраст почина познатиот глумец Ненад Ненадовиќ од последици на Ковид-19. Беше омилен лик меѓу колегите кои со потресни...
- Advertisement -spot_img