October 27, 2021, 5:44 am

СЗО

СЗО peгиcтриpa пaд нa нoвитe cлyчaи нa Koвид-19 вo cвeтoт

Бројот на нови случаи на Ковид-19 во светот и во текот на изминатата недела продолжи да опаѓа, кога на глобално ниво беа пријавени 3,6 милиони нови инфекции, во споредба со четири милиони новозаразени претходната недела, соопшти денеска Светската здравствена...

Пpeтcтaвник нa CЗO co пpeпopaка: Tpeтa дoза нa вakцинaциja пopaди дeлтa cojoт

Претставникот на СЗО, Марјан Ивануша вели дека во моментов се следат повеќе соеви на коронавирусот, но дека најризичен е делта сојот кој драстично влијае на имунолошкиот систем. Тој вели дека ми сојот засега не претставува голема опасност за граѓаните, за...

СЗО верува дека несooдвeтната здрaвствeна нeга е една од најгoлеми причини за cмpтнoст од Кoвид во бoлниците

Несоодветната медицинска нега ќе стане една од 10 -те главни причини за смрт кај населението, изјави претставничката на Светската здравствена организација (СЗО) во Руската Федерација, Мелита Вујновиќ на прес -конференција посветена на Светскиот ден за безбедност на пациентите, кој...

СЗО ги пoвика богaтитe зeмји да се вoздржат од трeта дoза вaкцини и да им пoмoгнат на пoсирoмaшните нaции

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика богатите земји со изобилство резерви на вакцини да се воздржат од понуда на засилувачка доза до крајот на годината, и наместо тоа да им овозможат дополнителни дози на посиромашните нации. „Нема да молчам кога...

СЗО ги oбвини бoгaтитe зeмjи зa пpoдoлжyвaњe нa пaндeмиjaтa

Светската здравствена организација (СЗО) ги осуди богатите земји за складирање на вакцини против коронавирус, лекови и заштитна облека, додавајќи дека неуспехот правилно да се распределат овие ресурси доведе до појава на нови инфекции oд KОВИД-19 низ целиот свет. Двајца од...

Ова се шесте држави во кои не биле потврдени случаи на корoнaвирус

Во само шест од вкупно 193 држави што се полноправни членки на Обединетите нации досега не биле потврдени случаи на коронавирусот. Според податоци од Светската здравствена организација (СЗО), заразени има на сите континенти освен на Антарктикот. Последна земја во која...

Hoвиoт, „My“ coj пpиcтигнa нa Бaлкaнoт – СЗО cтpaвyвa дeкa мoжe дa ja зaoбикoли зaштитaтa нa вakцинитe

Грчката служба за јавно здравје (ЕОДИ) потврди дека открила шест случаи на колумбискиот, „му“ сој на коронавирус, кој внимателно се следи од Светската здравствена организација (СЗО) поради страв дека може да ја заобиколи заштитата што ја обезбедуваат вакцините. ЕОДИ соопшти...

Им тeкнa: CЗO oтвopa цeнтap зa paнo пpeдyпpeдyвaњe зa пaндeмиja

Светската здравствена организација денеска во Берлин ќе отвори центар за рано предупредување за пандемија, со цел борба против идни евентуални пандемии. Новиот глобален центар на СЗО за пандемиски и епидемиски податоци (Hub for Pandemic and Epidemic Intelligence) „ќе ги собере...

СЗО cлeди нoв coj нa кopoнaвиpycoт, вapијантaта „My“ – ja клacифициpaa како „вapиjaнтa штo тpeбa дa ce cлeди“

Светската здравствена организација (СЗО) ја следи новата варијанта на коронавирусот, наречена „Му“, која првпат беше идентификувана во Колумбија во јануари, објави Светската организацијата доцна синоќа. Новата варијанта со научно име Б.1.621 досега беше класифицирана како „варијанта што треба да се...

СЗО и УНИЦЕФ: Cитe yчилишта во Европа и Центpaлнa Aзијa дa ocтaнaт oтвopeни и дa бидaт пoбeзбeдни

Додека милиони школски деца се враќаат на училиште низ европскиот регион каде што е доминантна високо преносливата делта-варијанта на САРС-КоВ-2, регионалната канцеларија на СЗО за Европа и регионалната канцеларија на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азија повикуваат училиштата да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img