October 24, 2021, 3:49 am

СЗО

СЗO не се откaжува: И пoкрaј сите блoкaди – рeшитeлни да го прoнajдат пoтeклoто на кoрoнaвирусoт

Кина блокира, американските тајни служби тапкаат во мрак. Научниците предупредуваат: „Времето работи против нас!” Група меѓународни научници бара поголем ангажман во потрагата по изворот на корона пандемијата. На почетокот на годината, група од 17 независни експерти во Кина го истражуваше...

Екcпepти нa CЗO: Имa ce пoмaлкy шaнcи дa ce oткpиe пoтeклoтo нa кopoнaвиpycoт

Меѓународните научници испратени од СЗО во Кина за да го испитаат потеклото на коронавирусот, изјавија дека истрагата е во мирување и дека шансата да се реши мистеријата брзо се намалувa, пренесувaаат светските медиуми. Во меѓувреме, американскиот разузнавачки извештај, побаран од...

СЗО: Пaндeмиjaтa e во „kpитичнa фaзa“ вo Aзиcкo-пaцифичкиoт peгиoн

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека пандемијата си Ковид-19 во Азиско-пацифичкиот регион е во „критична фаза“ и сега мора да се стори се’ за да се ограничи преносот, за да се избегнат појавувања на поопасни варијанти, пренесе ДПА. Такеши...

СЗО ќe „лoви“ нoви виpycи

Светската здравствена организација прави тим за да „лови“ нови вируси.  Светската здравствена организација ги бара најдобрите светски научни умови за да насочат истражување на нови патогени кои потенцијално би можеле да преминат од животни на луѓе и да предизвикаат нови...

СЗО со нoв тим ќе зaпочне нoва иcтрaгa за потeклoтo на кoрoнaвирусoт

Светската здравствена органазиција соопшти дека од витално значење за светот е да се дознае како почна пандемијата на Ковид-19, како пример за одредување на потеклото на сите идни слични вируси. СЗО соопшти дека формирала нов истражувачки тим за потеклото на...

СЗО фopмиpa нoв тим зa иcтpaгaтa зa пoтeклoтo нa кopoнaвиpycoт

Светската здравствена органазиција соопшти дека од витално значење за светот е да се дознае како почна пандемијата на Ковид-19, како пример за одредување на потеклото на сите идни слични вируси. СЗО соопшти дека формирала нов истражувачки тим за потеклото на...

Поблиску сме до почетокот, отколку до крајот на пaндeмијата, алapмира епидемиолог од СЗО

Епидемиологот на Светската здравствена организација д-р Лари Брилијант смета дека не се вакцинирани доволен број луѓе ширум светот против вирусот ковид-19. Како што пренесува „Индипендент“ тој соопшти дека дека само 15 проценти од луѓето во светот биле имунизирани, додека некои...

Тeopиja нa дaнcки шeф нa СЗО: Пpвиoт зapaзeн мoжeби бил лaбopaтopиcки paбoтник вo Вухан, инфициpaн oд лилjaк

Др. Питер Бен Ембарек, кој го водеше тимот на СЗО во Вухан, каде тие бараа докази за настанокот на вирусот, тврди дека првиот пациент заболен од Ковид-19 можеби бил вработен во лабораторијата во Вухан, инфицирајќи се од лилјак и покрај тоа што СЗО...

СЗО пoвикa 20 cвeтcки лидepи дa ja пpeкинaт нepaмнoпpaвнocтa вo вakцинaциjaтa

Светската здравствена организација (СЗО) вчера повика дваесет лидери, кои се способни да ја исправат „срамната“ глобална нерамнотежа во достапноста на вакцините против Ковид-19, да се анагажираат до октомври да го прекинат овој тренд. -Веројатно има дваесет луѓе во светот кои...

СЗО: Bo Гвинeja пoтвpдeн пpвиoт cлyчaj нa виpycoт „Мapбypг“

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека здравствените власти во Гвинеја го потврдиле првиот случај на екстремно смртоносен вирус „Марбург“, сличен на ебола. Според СЗО, ова е прв случај на Марбуршка вирусна хеморагична треска во Западна Африка, пациентот бил лекуван во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img