September 27, 2021, 11:58 am

Сибир

Чадот од пожарите во Сибир стигна до Северниот пол

Чадот од пожарите во Сибир, за првпат во историјата, стигна до Северниот пол. Пожарите во Сибир зачестија во последниве години, а екологистите го поврзуваат со климатските промени и недоволно финансираната шумарска служба, јави Би -Би -Си. Климатските експерти на ОН...

(Видео) Гopи Сибир: Огнената cтихија зафати скоро 800.000 хектари

огромни пожари го зафатија Сибир. Огнената стихија зафати скоро 800.000 хектари обработливо земјиште, покривајќи го североисточниот регион Јакутија со густ чад, објави Ројтерс. Руски воени хеликоптери превезуваат пожарникари на терен во обид да ги потиснат шумските пожари во Сибир. Кремљ ваквите...

(Видео) Дoдeкa мeчкa бpкa eдeн чoвeк вo Сибир, нaлeтyвa aвтoбyc – пoглeднeтe штo ce cлyчи cлeднo

На улиците на сибирскиот град Нижњевартовск е снимено видео на кое се гледа како мечка брка човек кој се обидува да избега од неа. Настанот се случил вчера наутро додека неименуваниот маж разговарал на телефон. Мечката го нападна мажот и...

Чудо на природата: Во Сибир пронајден дијамант од 100,53 карати

Компанијата „Алроза“ донесе одлука да го именува дијамантот, со големина од 100,53 карати - „Спутник V“, по првата регистрирана вакцина во светот против вирусот корона. Дијамантот „Спутник V“ има форма на срамнен октаедар, со тежина од 100,53 карати, со димензии...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ceкоja чecт: Aтлeтичapкaта Михаела Лазаровска ypнa 14 гoдини cтap peкopд

Атлетичарката Михаела Лазаровска од клубот Центар, викендов во Скопје на младински Куп на Македонија сруши рекорд стар 14 години. Таа...
- Advertisement -spot_img