October 27, 2021, 7:31 pm

Сиднеј

Жена се преправала дека била докторка и работела осум месеци во болница во Сиднеј за време на пандемија

27 годишна жена од Сиднеј, Австралија наводно се преправала дека е докторка и осум месеци работела во голема болница во градот за време на пандемијата. Портпаролот на болницата рекол дека во понеделникот ја разоткриле жената која не била регистрирана...

Во kapaнтин 12 милиони луѓе: По Сиднеј, и Мелбурн во целосен локдаун

Австралискиот премиер Скот Морисон заедно со членовите на австралиската влада денеска се најдоа под голем притисок од јавноста, за справувањето со ширењето на делта сојот кој веќе со месеци претставува проблем во земјата. Бројот на заболени од делта сојот за...

(Видео) Спектакуларен огномет во Сиднеј за дочекот на новата година

Големите австралиски градови, вклучително и главниот, влегоа во 2021 година. Освен Камбера, во новата година влегоа Сиднеј и Мелбурн. И покрај пандемијата со коронавирусот во Сиднеј не изостана традиционалниот спектакуларен огномет. Импресивниот огномет во близина на сиднејската куќа на операта...

Сиднеј ги зaoструва мерките

Властите во Сиднеј апелираа до граѓаните да не одат на распродажбите од 1 јануари, додека некои северни предградија се на чекор од воведување строги мерки на само три дена пред истекот на утрешниот рок за претходно воведениот сет ограничувања. Во...

Цел северен Сиднеј во карантин

Речиси 250.000 лица од северните предградија на австралиската метропола Сиднеј добија наредба за строг карантин, во обид да се спречи жариштето за кое властите стравуваат дека може да се прошири низ градот. Денес треба да биде познато дали ќе бидат...

Пopaди 28 зapaзeни co кopoнa вo Сиднеј, cтoтици илjaди ќe ocтaнaт дoмa зa Божиќ

Федералните држави на Австралија денеска започнаа да воведуваат ограничувања на границите откако се откриени вкупно 28 случаи на коронавирус од жариштата на северните плажи во Сиднеј, а се стравува дека бројот на заразени ќе се зголеми. „Сите во Сиднеј и...

Регистрирани рекордни температури: Најтопла ноемвриска ноќ во Сиднеј во историјата

Најтопла ноемвриска ноќ е забележана во Сиднеј, а дневната температура треба да достигне до 40 степени Целзиусови денес. Во текот на ноќта се измерени 25,4 степени Целзиусови. Сиднеј Морнинг Хералд објави дека е забележана температура од 30 Целзиусови степени во 4.30...

НАД 5.000 МАКЕДОНЦИ НА ПРОТЕСТ ВО ЦЕНТАРОТ НА СИДНЕЈ: Голема поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Австралија

Бројот на поддржувачи на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ од ден во ден расте, како во нашата држава, така пораки за поддршка стигнуваат и од нашинците кои живеат низ светот. Во Сиднеј се одржа најгоемиот протест надвор од нашата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Коњановски: Кондовски нема проекти, ги копирал проектите кои СДСМ ги вети во 2017, но не ги направи, четири години исти лаги

„Нашата програма е направена според принципот на компетентност, отчетност, одговорност, но и точна финансиска конструкција на тоа што треба...
- Advertisement -spot_img