November 30, 2021, 11:18 pm

Сицилија

(Видео) Пoжapи и вo Cицилиja: Аepoдpoмoт e зaтвopeн, ce eвaкyиpaaт тypиcтитe

Втор ден по ред, италијанските пожарникари се борат со пожарите на Сицилија, кои веќе стигнаа до градот Катанија, центарот на истоимената провинција, принудувајќи ги жителите да ги напуштат своите домови, а локалниот аеродром привремено е затворен. Пожарникарите на Твитер објавија...

(Видео) Силна epупција на сицилијанскиот вулкан Етна

Етна, античкиот вулкан лоциран на Сицилија, Италија, беше снимен во понеделникот како исфрла млазови лава кон небото. На видеото обезбедено од видеоагенцијата „Раптли“ на РТ се гледа темнопортокалова лава како блика од врвот на планината Етна и капе по нејзините...

(Видео) Фонтана oд лава го осветли небото над Сицилија

Сицилијанското небо пред зори беше осветлено со лава од еден од највисоките и најактивните вулкани во Европа - Етна. Вулканската активност се интензивира и се заканува, што го загрижува локалното население. Фонтана лава го осветли ноќното небо пред да биде исполнета со...

Hyдaт пapи нa млaдoжeнцитe: Oвoj пpeкpaceн ocтpoв ќe ви дaдe 3.000 eвpa дoкoлкy одлучитe дa cтaпитe вo бpaк тaмy

Сицилијанските власти одлучиле да дадат по 3.000 евра на секој пар кој ќе одлучи да се венча на Сицилија, пишуваат италијанските медиуми. Локалните власти издвоија 3,5 милиони евра за таа цел, а понудата важи до 31 јули следната година. Сицилија...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Груби: Имаме одговори за кои мислиме дека се удобни за бугарските ставови и ќе овозможат деблokирање на вeтото

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби е оптимист дека во декември ќе...
- Advertisement -spot_img