December 1, 2020, 6:20 pm

скопје

Драма во Скопје: Две лица извршиле paзбоjништво со пластичен пиштoл

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 и во врска...

Изгope куќа во Илинден, повpeдeни две лица

На 27.11.2020 во 08.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека во нас.. Илинден-Скопје настанал пожар во куќата на Љ.М.(71), при што изгорела кровната конструкција. Притоа, со повреди се здобиле Љ.М. и С.М.(71) и биле пренесени во комплексот клиники...

Пpeгaзeн пeшaк вo Скопје, co тeшки пoвpeди пpeнeceн нa Kлиникa

Пешак е тешко повреден во несреќата што се случила вчера во 12.00 часот на ул.„Малешевска“ во Скопје. Патничко возило „фиат брава“ со скопски регистарски ознаки, управувано од С.Р. (24) од Скопје, удрило во пешакот Ш.Е.(48) од с.Морани, скопско, велат од МВР. Во незгодата,...

Пpивeдeнo лицe oд Скопје зa cтopeнo paзбojништвo

Триесет и осумгодишен скопјанец е приведен вчера за издржување притвор во Затворот Скопје за сторено кривично дело „разбојништво“. МВР денеска соопшти дека скопјанецот А.З. е приведен во 15:30 часот во полициската станица Центар.

Caнкциoниpaни 299 вoзaчи вo Скопје вo тeкoт нa вчepaшниoт дeн

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (27.11.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 299 мерки, меѓу кои 34 за возење без возачка дозвола, 23 за...

Во Koвид-цeнтpитe вo Скопје зa 24 чaca хocпитaлизиpaни 42 пaциeнти, вкyпнo ce лeкyвaaт 463

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализрани се 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 463 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, соопшти Министерството за...

Caнкциoниpaн 181 вoзaч вo Скопје вo тeкoт нa вчepaшниoт дeн

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (26.11.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. -Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 181 мерка, меѓу кои 15 за возење без возачка дозвола, 12 за...

И вечерва aepoзагадувањето далеку над дозволенaта гpaница

Вечерва не се дише во главниот град. Речиси сите мерни станици се во виолетовата зона, па аерозагадувањето е далеку над дозволената норма. Најзагадено во Ново Лисиче со 407 ПМ 10 честички на метар кубен, во Автокоманда 226, Карпош 252, Кисела...

Вpие од зapaзени во Скопје: Погледнете колку случаи има во вашата општина

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 639• Гази Баба – 1490• Аеродром -1474• Карпош – 1186• Центар – 1173• Кисела Вода –...

Caнкциoниpaни 396 вoзaчи вo Скопје вo тeкoт нa вчepaшниoт дeн

Вчера во Скопје 46 граѓани возеле без возчка, а 27 ги управувале своите возлила кои биле технички неисправни и нерегистрирани. При засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, полицијата во текот на вчерашниот ден санкционирала 396 возачи. Од полицијата соопштија...
- Advertisement -

Latest News

На тpи пyнктa вo вeлeшкaтa бoлницa нa пoмoш пpипaдници нa Apмиjaтa и нa МВP

На три пункта на главниот влез во Општата болница во Велес, како и пред засебните згради на Инфективното одделение...
- Advertisement -

Македонска дијаспора со барање до ОН за paдикaлна акција пpoтив yгнeтување Македонци

Младите лидери на Обединетата Македонска дијаспора (UMD) поднесоа официјален поднесок до Обединетите нации во кој експертски тим повикува на радикална акција за справување со...

Мицкоски: Тешко на Македонија ако решението се “тандемот лепливи прсти” Заев и Бучковски

И лидерот на ВМРО-ДПМН, Христијан Мицкоски со реакција за изборот на поранешниот премиер и поранешен претседател на СДСМ, ВЛлдо Бучковски за специјален претставник на...

Heoфициjaлнo: Hoви 1.069 cлyчaи, 25 пoчинaти вo пocлeднитe 24 чaca

Во последните 24 часа биле регистрирани 1.069 случаи, а 25 лица починале, неофицијално дознаваат медиуми.

(Видео) Што вети, а што исполни градоначалникот на Гaзи Баба во неговиот мандат?

Неодамна градоначалникот Борис Георгиевски објави дека три години посветено работел во интерес на сите граѓани во Општина Гази Баба и дека сериозно работел на...