October 27, 2021, 9:52 am

скопје

Caмитoт ЕУ-Зaпaдeн Бaлкaн oбид зa пpидвижyвaњe нa пpoцecoт нa peшaвaње нa cпopoт меѓу Скопје и Софија

Поддршка за евроинтегративниот процес, јасна заложба дека местото на Македонија и на останатите земји од Западен Балкан е во Европската Унија, но и можност за придвижување на процесот за решавање на спорот меѓу Скопје и Софија очекува македонскиот државен...

Дeлoви oд Аepoдром, Кapпoш и Киceлa Boдa yтpe бeз cтpyja

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, на ден 07.10.2021 година (четврток ) без електрична енергија ќе останат следните корисници: – во време од 08,00 – 11,00 часот дел од корисниците на ул. Лазар Димитров (од број 38 – 45)...

Ќе има ли тoпли paдиjaтоpи вo Скопје пpeд 15 oктoмвpи?

Во наредните денови можно е предвремено да почне грејната сезона во Скопје. Според правилникот, за тоа да се случи пред официјалниот старт на 15 октомври, потребно е средната дневна температура прогнозирана за наредниот ден да биде 12 степени. Според информацијата...

Арсовска: Бeсплатен еколошки јавен превоз значи почист воздух и намалување на користењето на автомобили

Преку бесплатниот јавен превоз средствата кои што се дадени на чување од граѓаните на градот Скопје ќе бидат вратени кај граѓаните. Ваков тип на јавен еколошки превоз ќе значи почист воздух, ќе значи пред се и намалување на користењето...

Шилегов: Со Смарт сити имаме совршено осветлени и безбедни улици, вело патеки и тротоари

Со проектот Смарт сити Скопје станува прв град во државата каде граѓаните директно и сами одлучуваат за тоа каде и како се вложуваат нивните пари. Преку апликацијата „Мое Скопје“ на својот мобилен телефон, скопјани ќе може да гласаат за...

Извecтyвaњe од ЕВН: Голем дел од Скопје утpe ќe ocтaне бeз cтpyja

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека на ден 05.10.2021 година (вторник) се планирани прекини во снабдувањето со електрична енергија на корисниците од градот Скопје и неговата околина: • во периодот од12:00 до 14:30 часот, корисниците на дел од ул.Востаничка, дел...

(Видео) Арсовска: Подземна сообраќајница, кружен тек и нови булеварски решенија за Кисела Вода

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска вечерва на средба со граѓаните на Кисела Вода ја претстави својата изборна програма за модерно Скопје, истакнувајќи дека на Кисела Вода и на градот му се потребни решенија, а токму решенијата...

(Видео) Мицкоски: Шилегов е единствен градоначалник кој направи мост што завршува во куќа, во дневна соба

Овие криминалци 4 години само ја пустошеа и пљачкаа Македонија. Ајде да зборуваме за 16 милијарди евра на граѓаните. Ајде да зборуваме за новиот долг, 4.500 евра го задолжија секое семејство. Што ветуваа, а што направија? Се сеќавате на...

(Видео) Мицкоски: Пред 4 години ветуваа нови паркови, три базени и пензионерски домови, ништо од тоа не направија во Карпош, затоа сега не треба...

„Ја добив програмата на нивниот кандидат еден мал Зоран, Душко се вика, за градоначалник овде на Карпош, ама и програмата е малецка, само три листа толку е програмата. Но, пак ја добив и програмата и на Петре, исто за...

Арсовска: Сè е можно да се реши брзо ако се има волја и јасен план

Со Беким Сали, кандидат за градоначалник на општина Чаир и носителите на листи за советници од ВМРО-ДПМНЕ и Алтернатива, Ѓоко Велковски и Зуди Кока, денеска бевме во посета на општината. Непостоењето на атмосферска канализација доведува до чести поплави кога...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Единcтвeна бугарска вpcка во Македонија е Зоран Заев, тoj ги pyши пoзициитe на Македонија и тврди дека Македонците и Бугарите ce иcт...

Единствената бугарска врска во Македонија е Зоран Заев. Единствениот човек во политиката кој има поврзаност со Бугарија, заедно со...
- Advertisement -spot_img