November 30, 2021, 11:20 pm

Словачка

(Фото) Се ypна авион во Словачка, зaгинaa три лица

Три лица загинаа откако авион се урна во близина на словачкото село Мокри Хај во регионот Трнава. Станува збор за помал авион во кој можат да се сместат четири лица. Информациите за уривањето ги потврди портпаролот на Противпожарната служба и Службата...

Мaкeдoнските кoшaркари забeлежaа убeдливa побeдa прoтив Слoвaчка

Македонската кошаркарска репрезентација забележа убедлива победа против Словачка со 69:47 во рамки на претквалификацискиот турнир за Светското кошаркарско првенство. На дуелот одигран во СЦ „Јане Сандански“ избраниците на селекторот Драган Бајиќ, уште од самиот почеток ја покажаа својата одлучност да...

(Видео) Торнадо ја погоди Словачка

Селото Петковце во источна Словачка вчеравечер беше погодено од торнадо, пренесуваат словачките медиуми. Иако торнадото траеше само една минута и погоди само дел од селото, сепак ги однесе покривите на четири куќи, а уште три куќи беа оштетени. Делови од покривите...

Нивoтo нa Дунав во Словачка мoжe дa ce згoлeми зa 2,5 метри

Нивото на Дунав може да порасне за 2,5 метри во Словачка, покажуваат денешните податоци на страницата imeteo.sk, која го следи водостојот на реките. Се наведува дека бранот од Германија и Австрија, кој ги предизвика поплавите, може да се одрази и...

Османи во Братислава ќe ja oтвopи нoвaтa Aмбacaдa нa Македонија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Словачка по повод официјалното отворање на Амбасадата на земјава во Братислава, со што ќе биде официјализирано нашето дипломатско претставување во оваа пријателска држава, соопшти МНР. На отворањето...

Русија побара од Словачка да ја врати пратката вакцини поради повеќeкратно kpшење на договорот

Фондот за директни инвестиции на Русија побара од словачката влада да врати серија вакцини Спутник V за употреба во други земји, се вели во соопштението на официјалниот профил на вакцината на Твитер. „На 6 април 2021 година, Рускиот фонд испрати...

Пpвa eвpoпcкa влaдa кoja пaѓa пopaди пaндeмиjaтa: Bлaдaтa нa Словачка пaднa пopaди ckaндaл co вakцинитe – ова се деталите

Владата на премиерот на Словачка Игор Матович денеска поднесе оставка со цел да ја ублажат политичката криза предизвикана откако се откри дека тајно набавиле вакцини против ковид-19 од рускиот производител. Тоа е првата европска влада која паѓа поради пандемијата. Коалициските...

Македонија, Словачка и Чешка зaeднички ќe учecтвyвaaт „Пo тpaгитe нa cвeтитe Кирил и Методиј“

Манифестацијата „По трагите на светите Кирил и Методиј“ оваа година е вклучена во Европската програма за регионален развој и ќе се реализира со учество на Република Чешка и Република Македонија, покрај традиционалниот домаќин – Република Словачка. Ова го изјави долгогодишниот организатор...

Словачка ја продолжи вонредната состојба до 19 март

Словачкиот парламент во петокот одобри продолжување на вонредната состојба поради пандемијата на коронавирусите до 19 март. После пленарната дебата што траеше со прекини од средата, големото мнозинство присутни пратеници денес гласаа за предлогот на владата. Вонредната состојба беше прогласена на...

Hoв цpн peкopд вo Словачка: Bo пocлeднитe 24 чaca пoчинaa нaд 100 лицa oд Koвид-19

Во Словачка од корона вирус во последните 24 часа починаа уште 106 пациенти, што е најмногу во еден ден од почетокот на епидемијата. Истовремено, тестирани се 10.116 лица, од кои на вирусот биле позитивни 1.788 лица, пренсе Тас. Во болница се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Груби: Имаме одговори за кои мислиме дека се удобни за бугарските ставови и ќе овозможат деблokирање на вeтото

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби е оптимист дека во декември ќе...
- Advertisement -spot_img