October 27, 2021, 4:05 am

СЛОВЕНИЈА

Cлoвeниja пoдгoтвeнa дa пoнyди пoмoш пo тpaгeдиjaтa вo Тeтoво

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор. „Во разговорот, претседателот Пахор во свое лично име и во име на граѓаните на Република Словенија изрази најдлабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите во синоќешниот...

(Видео) Пpoтecт пpoтив мeрките во Словенија, дeмонстpaнтите упaднаа во просториите на РТВ

Противници на епидемиолошките мерки и вакцинации во Словенија, во петок навечер упаднале во просториите на РТВ Словенија и тоа сред информативна програма. Демонстрантите во Словенија веќе недели наназад протестираат пред зградата на јавниот сервис негодувајќи се што има врска со...

Џамбаски „удpи“ по словенскиот претседател поради поддршката за Македонија

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски ја критикуваше изјавата на словенечкиот претседател Борут Пахор дека Северна Македонија направила се што може, а уште повеќе на патот кон ЕУ, а за возврат не добила ништо. Тој вели дека во Европа не гледаат...

Заев: Европа е нашето семејство и очекуваме да не прифати

Европа е нашето семејство и очекувано е семејството да ја прифати Македонија која е во срцето на континентот, порача премиерот Зоран Заев во обраќањето на лидерскиот панел на Бледскиот стратегиски форум посветен на темата „Иднината на Европа – Проширувањето“. –...

Вучиќ: Денес Бугарија ја блokира Македонија, утре ќе биде некој друг

Во Словенија почна Бледскиот стратешки форум кој оваа година е посветен на темата „Иднината на Европа“. На форумот, чиј домаќин е претседавачот со Европската Унија, Словенија, присутни се речиси сите балкански лидери, вклучително и бугарскиот претседател Радев. На собирот...

Пaднa пpвиот снeг на Бaлканот

Во текот на вчерашниот ден е регистриран првиот снег на Балканот поради спуштање на студен воздух од Алскиот регион кон Балканскиот Полуостров. Снег врнеше на Кредарица во Словенија на висина од 2514 метри, а врнежите условија и мала снежна покривка. Во...

Додека Македонија pyши рекорди, Словенија со 244 нови случаи на ковид, починaлe две лица

Во Словенија, во последните 24 часа идентификувани се 244 нови случаи на инфекција со коронавирус од тестираните 1.397 примероци. Од последици предизвикани од ковид-19 починати се две лица, објави државната управа. Во болниците низ Словенија од коронавирусот се лекуваат 66 пациенти,...

Никна ново пријателство помеѓу нашите и словенските пожарникари – покрај срцето на терен, тие ја оставија и нивната опрема

Доброволното пожарникарско друштво „Толмин” од Словенија, кое со своите пожарникари-доброволци помогнаа да се изгасат огромните шумски пожари во Малешевијата, донираа лична пожарникарска опрема на своите колеги од Територијалната противпожарна бригада од Берово. – Донирана е лична пожарникарска опрема, договор за...

Од 23 август нема влез во Словенија без исполнети ПЦТ барања

Словенечката влада објави дека од 23 август патниците во транзит ќе треба да покажат доказ дека се вакцинирани против Ковид-19, доказ дека прележале или негативен тест . „Од 23 август, транзитот низ Словенија веќе нема да биде возможен без исполнување...

Апceњa вo Словенија: Пpивeдeни пoвeќe лицa зa opгaнизиpaњe илeгaлнa мигpaциja

Словенечката полиција уапси неколку домашни и странски државјани, меѓу кои и српски државјанин, осомничени за организирање илегална миграција, соопшти денеска словенечкото МВР. Двајца државјани од Бангладеш и тројца од Пакистан беа пронајдени вчера на автопатот кон Љубјана во приватно возило...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img