October 27, 2021, 5:08 am

СЛОВЕНИЈА

(Фото) Тимoт зa зaштитa oд пoжapи нa Словенија пpиcтигнa вo Македонија – ќe пoмaгaaт вo Берово

По помошта од Србија, во Македонија денеска пристигна и ветената помош за справување со пожарите и од Словенија, Дирекцијата за заштита и спасување информира дека сенеска во граничниот премин Табановце директорот Беким Максути го пречекал конвојот на Тимот за заштита...

Шекеринска: Словенија ги cтaва нa pacпoлaгaњe cитe cвoи кaпaцитeти зa гaceњe нa пoжapитe кaj нac

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, на својот „Фејсбук“ профил напиша дека имала разговор со словенечкиот министер за одбрана Матеј Тонин, и добила одговор дека Словенија ги става на располагање сите капацитети за гасењето на пожарите во Македонија. „Штотуку разговарав со...

Гoлемo aрхеoлoшкo oткритиe вo Слoвeнијa – прoнaјдeни сe нaјстaритe шишeнцa зa шминкa

Според новото истражување, шишињата што ги носеле Европејците од камено доба околу половината пред повеќе од 6.000 години, се чини дека биле првите контејнери за шминка во светот. Со анализа на траговите од состојките пронајдени во керамичко шише во Словенија,...

Вратете се од одмор до 15 август, препopaча словенечки епидемиолог

Бидејќи епидемиологот не споменал на кои туристички дестинации мисли ниту прецизирал дали тој препорачува да останат дома и тие кои се вакцинирани, неговата изјава предизвика многу реакции. Епидемиолошката ситуација во Словенија се влошува. Само во последните 24 часа потврдени се...

Од полноќ нови услови за влез во Словенија, ќе важат за сите патници

Патниците ќе влегуваат во Словенија од полноќ, односно од 15 јули до 23 јули, со нова одлука на Владата според која на сите, без оглед од каде доаѓаат, ќе им треба негативен тест за коронавирус, потврда за вакцинација или...

Награди до два милиони евра: Лотарија за вакцинираните граѓани во Словенија, бонуси за оние кои ги убедуваат другите да се вакцинираат

Словачка ќе започне лотарија со неделни награди до два милиони евра за вакцинирани граѓани и ќе понуди бонуси за оние кои ги убедуваат другите да примат вакцина за коронавирус, според планот усвоен од парламентот денес. Словачка, која има 5,5 милиони...

Cлoвeнија oд дeнec пpeтceдaвa co Coвeтoт нa ЕУ – дeблoкиpaњeтo нa пpeгoвopитe co Македонија пpвa зaдaчa

Словенија од денеска го презема шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ. За Македонија, тоа значи нова шанса за одблокирање на евроинтеграциите и нова надеж за почеток на преговори. И европски високи претставници го охрабрија словенечкото претседателство да работи по...

Заев на средба со словенечкиот премиер Јанша на Самитот на НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на маргините на Самитот на НАТО во Брисел, оствари средба со премиерот на Република Словенија, Јанез Јанша. На средбата, на која присуствуваа и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и министерот за надворешни...

Словенија ќе прогласи крај на eпидемиjaта

Во последните 24 часа во Словенија се евидентирани 24 инфекции со коронавирус, и сите други показатели се многу добри и затоа владата нема да ја продолжи состојбата на епидемијата, која завршува на 15 јуни, објави агенцијата Хина. Од 1.023 тестирани,...

Словенија yтpe пpoглacyвa кpaј нa eпидeмиjaтa – нeкoи мepки ќe ocтaнaт на силa

Во Словенија, во последните 24 часа се регистрирани само 24 инфекции со коронавирус, а сите други индикатори се многу поволни, така што Владата нема да ја продолжи состојбата на епидемија, која завршува на 15 јуни. Од 1.023 ПЦР тестови потврдени...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img