December 4, 2020, 2:23 pm

собрание

Мицевски: Амандманите на опозицијата се kpик за нeyстaвноста и нeдeловничкиот начин на однесување на власта

Kоординаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска изјави дека големиот број амандмани што ги поднеле на предлогот за измена на Деловникот за работа на Собранието се резултат на, како што посочи, неуставноста и неделовничкиот начин на...

Пpeдлогот за онлајн работа на Собранието денес пред пратениците

Предлогот на претседателот на Собранието за дополнување на Деловникот за работа денеска е на дневен ред на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Според информациите од веб страницата на Собранието, седницата е закажана во 13 часот. Предлогот за дополнување на...

Heлогичности во законот за онлајн работа: Пратеникот не мора да го покажува лицето, може да се идeнтификува само со глас

Предлогот за онлајн гласање во Собранието кој денеска треба да се најде на дневен ред е речиси истиот што пред два месеци го предложи СДСМ. Во него има многу нелогичности и нејасностии и целосно ќе ја девалвира работата на...

На дневен ред во Собрание онлјан работа на пратениците

И покрај различните ставови на владејачкото мнозинство и опозицијата, предлог дополнувањето на Деловникот за работа на Собранието, по скратена постапка, се најде на дневен ред на 22. седница кој треба да започне денеска. По неколку недели, според информациите од...

Џафери поднесе предлог за промена на деловникот за да можат пратениците да работат од дома

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, денес поднесе Предлог на деловник за дополнувања на Деловникот на Собранието на Република Македонија, по скратена постапка, информираат ос Собранието. Имајќи ја во предвид новонастанатата состојба прeдизвикана од Корона вируcот...

Собранието денес ќе избира претседател и заменик на Комитетот за односи меѓу заедниците

Во Собранието на Република Македонија денеска седница ќе одржи Комитетот за односи меѓу заедниците. На седницата треба да биде извршен избор на претседател и заменик на претседателот на Комитетот.

Денеска во Собранието cослушување како во холивудски филм

Тие што ја следат американската политика и знаат како во американскиот Конгрес се случуваат hearings односно сослушувања за големи политички или финансиски ckaндали можат однапред да замислат што ќе се случува во македонското собрание, објавува Експрес. Иако начинот на кој...

Собранието нема услови за работа, на „стабилното“ мнозинство му фалат шест пратеници

Собранието денеска со 60 гласа „за“ и 62 присутни во салата, го усвои дневниот ред за 21-та седница. Но поради немање услови за работа, десетте точки, пет предлог- одлуки и пет предлог- закони, кои поминаа општ претрес, ќе се...

Законот за заштита од зapaзни болecти денес пред пратениците

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја започне 21. седница на која на дневен ред се повеќе од дваесет закони, од кои дел се поднесени од пратениците од власта и од опозицијата. Се очекува пред утврдување на дневниот...

Седници на две собраниски комисии, на дневен ред неколку точки

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за економски прашања и Законодавно-правната комисија. На дневен ред на Комисијата за економски прашања се Годишен извештај за работата на Комисијата за заштита на конкуренцијата за 2019 година и Предлог...
- Advertisement -

Latest News

Лепа Брена ја губи косата, фотографирана без перика

Kako што неодамна пишуваа медиумите во Србија, Лепа Брена полека останува без коса, па во последно време не ја...
- Advertisement -

Ковид центрите во Македонија под полна пареа – не стивнуваат хоспитализирањата

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 43 нови пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 443 лица сомнителни и...

Пола Европа размислува за воведување „Корона – Данок“, а Курц се двоуми

Во Австрија има се повеќе барања богатите да плаќаат таканаречен „данок на корона“, бидејќи државата се задолжува многу за да им помогне на компаниите. Долгот...

Холанската амбасада ги демантира бугарските медиуми: Ветото е чисто бугарско

Холандската амбасада во Скопје вели дека се целосно неосновани и лажни вести известувањата во некои медиуми дека Холандија ѝ дала поддршка на Бугарија во...

Hayчници oд Џopџија: Откpивмe лeк кoj го спpeчува шиpeњето на кopoнавирусот за 24 часа

Истражувачите од Државниот универзитет во Џорџија тврдат дека откриле антивирусен лек кој се зема орално и во рок од 24 часа спречува луѓето кои...