January 25, 2021, 9:53 pm

сонце

Hayчницитe co гoлeмo oткpититe: Дeтeктиpaни миcтepиoзни чecтички внaтpe вo coнцeтo

Научниците открија дека за време на мистериозниот процес на Сонцето се формираат неутрини, елементарни честички, а тоа може да им помогне подобро да ги разберат сите тајни на оваа ѕвезда, како што е нејзината структура. Благодарение на овие откритија, научниците...

Време: Променливо облачно и до 30 степени

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, попладне со повеќе сончеви периоди. Ќе има појава на краткотраен локален дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 10...

Coнцeтo влeзe вo нoв циклyc: Eвe штo знaчи тoa

Научниците кои ги следат промените на Сонцето објавија дека тоа влезе во нов циклус и ќе влезе во период обележан со поголем број ерупции и пеги. Сонцето ја засили активноста во последните девет месеци, излегувајќи од период на минимална активност,...

За викендов сончево и топло време

За време на викендот времето ќе биде стабилно, претежно сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен, претежно југозападен ветер. В понеделник ќе биде топло, но ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со слаб до...

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево време со температура до 19 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, а во западните делови променливо облачно. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен и југозападен правец. Kон крајот на денот ќе има зголемување на облачноста и во западните планински подрачја...

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Облачно со слаби врнежи од дожд и температури до 18 степени

Времето денеска во Македонија ќе биде умерено облачно и нестабилно со слаби и локални врнежи од дожд и високи дневни темпертури над просекот за овој период од годината. Над 2.000 метри надмотрска височина се очекуваат слаби врнежи од снег.   Максималните...

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗА ЦЕЛА НЕДЕЛА: Не чека нагла промена со времето

Од УХМР најавуваат дека од  утре ќе започне период во кој температурата ќе опаѓа, ќе се зголемува облачноста а со севернит ветер ќе има и повремени сончеви периоди. Утре од попладневните часови и претежно на запад ќе има повремени врнежи...
- Advertisement -

Latest News

Пронајдени две cмрзнати тeлa под снежни наноси во Хрватска

Работници на зимската служба, во акција за расчистување на снегот на планината Папук во Славонија, Хрватска, нашле две смрзнати...
- Advertisement -