January 22, 2021, 4:20 pm

соопштение

Утре до пладне бeз струја делови од Карпош

Од ЕВН Македонија информираат дека утре, 20.01.2021 година, во периодот од 09:00-12:00 без електрична енергија ќе останат корисниците од дел од улиците Копенхагенска, Софиска, Петар Драганов и Стокхолмска во Општина Карпош.

ЈСП co вaжнo cooпштeниe: Утре ќe ce вoзи пo нeдeлeн вoзeн peд, a caмo oвиe линии ќе возат пo caбoтeн вoзен peд

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје информира дека утре, вторник (19.01.2021 год), јавниот превоз ќе функционира по неделен возен ред, исклучок ќе бидат линиите 18А, 32, 51, 55Б, 55В, 56, 56А, 70, 74, 81, 118, 160, 164 и 180, кои ќе...

ВМРО-ДПМНЕ нема да признае талибански попис

Заев кој организираше талибански избори, сега талибански ќе попишува, ВМРО-ДПМНЕ нема да признае таков попис, велат од опозициската партија преку соопштение. ВМРО-ДПМНЕ го повтори барањето за набавка на 10.000 терминали кои ќе бидат со можност за отисок од прст. На тој...

Без струја утре делови од Кисела Вода, Карпош и Гази Баба

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека на ден 25.12.2020 година ( петок ) без електрична енергија ќе останат: – Од 09.00 до 11.00 часот, корисниците од дел на ул.Скупи бр.3а и место викано „Криви Дол“. (општина Карпош);– Од 09.00 до...

Внимавајте: Намалена видливост поради појава на магла на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Поради појава на магла намалена е видливоста на патниот правец Тетово – Попова Шапка од 20 до 30 метри, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ) во вечерниот извештај за состојбата на патиштата. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по...

Запленети над 5 килограми тешки дроги и оружје

На 21.12.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција - Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи по претходна судска наредба, извршија претрес во дом и други простории на Е.М. (27) од Ченто, Скопје за кој...

Ковид статистика во Македонија: Нови 57 случаи и 18 починати

Изминатите 24 часа во Македонија се регистрирани 57 нови случаи и 689 оздравени лица од ковид-19.Од министерството за здравство информираа и дека битката со вирусот ја загубија 18 лица. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 78305, бројката на оздравени пациенти...

Од Националната Угостителска Комора инсистираат за надомест на штета од Владата

Во денешното соопштение наведуваат дека не сакаат празни ветувања од министри, туку конкретни владини мерки за надомест на штетите и загубите. Напоменуваат дека ќе ги запазат сите законски права и процедури во остварувањето на нивните права за поднесување на...

Делови од Центар, Карпош и Бутел утре бeз cтруја

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците во општините Карпош, Центар и Бутел. Од 09:00 до 13:00 часот, дел од ул. „Јурин Гагарин“ од бр. 1 до бр. 90 и ул....

Починати 28 лица и регистрирани 1120 нови случаи – Ковид-19 никако да се смири во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2993 тестирања, а регистрирани се 1120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-507, Куманово-60, Штип-30, Прилеп-52, Тетово-37, Струга-35, Велес-31, Битола-36, Охрид-49, Кавадарци-33, Гостивар-56, Гевгелија-8, Струмица-43, Крива Паланка-6, Радовиш-10, Крушево-3,...
- Advertisement -

Latest News

Мицкоски: Европските држави се бopaт што е можно повеќе да вакцинираат, кај нас бopбата е да обезбедиме вакцини

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за дневникот на телевизија Алфа, рече дека на средбата со премиерот на...
- Advertisement -