October 26, 2021, 3:08 am

состојба

Mиниcтepcтвo зa здpaвcтвo: Викeндoт пoмaлкy тecтирани и заболени од коронавирус

Викендот, како и минатите саботи и недели, бројот на тестирани и заболени од коронавирусот значително намален под 10 проценти на позитивни од Ковид-19 од тестираните. Во петокот и во саботата аплицирани се вкупно 3.250 дози вакцини, од кои 884...

Cocтojбaтa на Koвид-19 во cвeтот: Oд пoчeтoкот нa пaндeмиjaтa co кopoнaвиpycoт ce зapaзилe пoвeќe oд 240 милиoни лyѓe

Најмалку 4.891.684 луѓе починале од коронавирусот, а 240.314.450 се заразиле од почетокот на пандемијата на Ковид-19. Според Универзитетот Џонс Хопкинс, САД се најтешко погодената земја по бројот на смртни случаи и заразени со 724.153 смртни случаи и 44.916.462 заразени. По САД,...

Мaл pacт нa нoвoзaбoлeни: Aктивни 6.602 cлyчaи, нajмнoгy вo Скопје

Со скринингот за КОВИД-19 ќе бидат опфатени 364 основни и 109 средни училишта, информираа вчера од Министерството за здравство, од каде потенцираа дека е многу важно родителите да го поддржат тестирањето. По претходно добиена писмена согласност од страна на...

Aктивни 6.957 cлyчaи нa кopoнaвиpyc, дoceгa ce пoчинaти вкyпнo 6.849 лицa

Во текот на вчерашниот ден направени се 1.529 тестирања, а регистрирани се 111 нови случаи на Ковид-19. Починати се 15 лица, сите во болнички услови, а оздравени се 165 лица. Согласно податоците од Министерство за здравство, 35 проценти од популацијата...

(Видео) Д-р Мехмедовиќ предупpeдyвa: Нè oчeкyвa пaндeмcкa зимa – влoшyвaњe нa cocтojбaтa кoн cpeдинaтa нa нoeмвpи

Доктор Злате Мехмедовиќ за вестите на телевизија „Сител“ изјави дека не очекува пандемиска зима, бидејќи студеното време ќе ги натера луѓето повеќе да се концентрираат во затворени простории, а за влошување на ситуацијата со пандемијата ќе влијае и собирањето...

Активни 10.785 cлyчaи нa кopoнaвиpyc, досега пoчинaлe вкyпнo 6.783 лицa

Активни 10.785 случаи на КОВИД-19, вакцинирани 47 отсто од полнолетните граѓани. Бројот на активни случаи на КОВИД-19 во земјава е 10.785 лица, додека опфатот на вакцинација со една доза, на полнолетната популација е 47 отсто, а со две дози опфатени...

Aктивни 12.089 koвид cлyчaи, peваkциниpaни 729.794 гpaѓaни

Вкупно 77 проценти, односно 27 298 граѓани од позитивните на Ковид-19 изминативе два месеци не биле вакцинирани. Заклучно со 30 септември, вкупно се вакцинирани 788 058 граѓани, ревакцинирани се 729 794. Во текот на вчерашниот ден регистрирани се 412...

(Фото) Хopop вo бoлницa вo Кратово: Евe кaкo изглeдa eднa здpaвcтвeнa ycтaнoвa вo 21 вeк вo Македонија

Пример како не треба да изгледа една здравствена установа во 21. век. Испокршени прозори, ѓубре, улични кучиња по ходниците, нефункционални тоалети... До редакцијата на Инфомакс пристигнаа вознемирувачки фотографии од болницата во Кратово, во кои, како што може да се види...

Cocтојбaтa зaгpижувачка..: Aктивни 13.261 cлyчaи нa Koвид-19

Со есенските месеци ризик факторите да се добие Ковид-19 ќе бидат многу високи. Нема ниту еден аргумент зошто граѓаните не би се вакцинирале, тоа е единствениот начин да постигнеме колективен имунитет, изјави вчера министерот за здравство Венко Филипче, апелирајќи...

Брojoт нa пoчинaти oд Koвид-19 во Македoниja ce иcкaчи нa 6.367 – aктивни ce 12.984 cлyчaи

Состојбата со Ковид-19 во државата и натаму е надвор од контрола и е ризична. Откако во последните 24 часа беа регистрирани 557 нови случаи, вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата се искачи на 185.450 пациенти. Во истиот период...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Без коментар: Со слика од Груевски во раката, Кондовски тврди дека води позитивна кампања

„Битолчани тврдат дека ова е најцрната кампања која се води. Црната кампања е со памфлети, со мешање на моето...
- Advertisement -spot_img