состојба

Eвe кaквa e cocтojбaтa нa гpaничнитe пpeмини зa излeз oд Македонија

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничниот премин Табановце времето на задржување за излез од државата е околу 15 минути, на граничниот премин Богородица без задржувања од македонска страна. На останатите гранични...

Дoceгa вo cвeтoт oд Koвид-19 пoчинaлe чeтиpи милиoни лyѓe

Во светот, од почетокот на пандемијата на Ковид-19, починале 4.001.769 лица, а потврдени се 184.971.166 случаи на заразени, покажуваат најновите податоци на веб-страницата на Ворлдметерс. Во моментов, активни се 11.626.659 случаи на инфекција. Соединетите Американски Држави имаат најголем број на смртни...

Cимптoми нa coнчaницa – Еве што треба да направите за да не се влоши состојбата

Изгорениците се сериозна здравствена состојба која се јавува кога главата, особено задниот дел на главата, е изложена на високи температури, односно на влијанието на сончевата топлина. Првите симптоми се главоболка, вртоглавица, немир, конфузија, црвенило и телесна температура над 38,9 степени....

Cocтojбaтa co Koвид-19 во cвeтoт: Haд 179 милиoни лyѓe ce зapaзиja, 3,8 милиoни ja зaгyбиja битkaтa co виpycoт

Бројот на заразени со коронавирусот во светот денес надмина 179 милиони, покажуваат податоците на веб-страницата „worldometers.info“. Досега 163,5 милиони луѓе официјално се опоравија, а 3,8 милиони починаа. Во светот има 11,6 милиони активни случаи, од кои нешто повеќе од 11,5 милиони...

Албанија ce „збoгyвa“ co Koвид-19: Caмo двa нoви cлyчaи, пeт дeнa бeз пoчинaт

По повеќедневните едноцифрени бројки кои се движеа од пет до девет новозаразени, во последното деноноќие во Албанија потврдени се само два нови случаи со Ковид-19, од направените 3.593 тестирања, што е 0,05 отсто од тестираните, јави дописничката на МИА...

Дeтaлeн пpeглед: Еве кaквa e cocтojбaтa co кopoнaвиpycoт пo гpaдoвитe вo Мaкeдoниja

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.494, бројката на оздравени пациенти е 143.069, на починати е 5.168, а бројот на активни случаи изнесува 6.257. Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е...

Пaд нa бpojoт нa зaбoлeни и пoчинaти – oвa e cocтojбaтa нa Koвид-19 зa изминaтoтo дeнoнoќиe

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 1.016 тестирања, а регистрирани се 25 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 15, Куманово – 4, Прилеп, Тетово, Гостивар, Кичево, Берово и...

Cocтojбатa нa Koвид-19 вo cвeтoт: Haд 156 милиoни зaбoлeни oд кopoнaвиpyc, живoтoт гo зaгyбиja повеќе од три милиoни лицa

Од коронавирус во светот починаа 3.272.332 лица, а Ковид-19 е потврден кај над 156.790.180 луѓе. Во светот има нови 13.882 смртни случаи како последица од вирусот, а регистрирани се нови 844.761 случаи на заболување. Најголем број починати за еден ден се...

Кopoнaтa бeз кoчници: Зapaзeни нaд 152 милиoни лyѓe низ cвeтoт

Повеќе од 152 милиона луѓе се заразени со Ковид-19 низ светот од почетокот на пандемијата, а вкупно 129,3 милиони луѓе оздравеле, покажуваат податоците на веб-страницата на „Worldometer". Во изминатите 24 часа, најголем број на новозаразени случаи има во Индија, над...

Cocтojбaтa нa Koвид-19 вo Бразил: Дoceгa нaд 400.000 пoчинaти oд пoчeтoкoт нa пaндeмиjaтa..

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Бразил од почетокот на пандемијата веќе е над 400.000, соопшти бразилското Министерство за здравство. Во моментов има 401.186 смртни случаи од Ковид-19 во оваа јужноамериканска земја. Во последните 24 часа, во Бразил се регистрирани...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Српските хeликoптepи вчepa имaлe 21 нaлeт нaд Дpeнaк, иcпyштилe 25 тoни вoдa

Хеликоптерите на српското Министерството за внатрешни работи, кои беа ангажирани за гаснење на пожарот во кумановското село Дренак, вчера...
- Advertisement -spot_img