December 4, 2020, 11:43 am

спорт

(Видео) Вака да се бopeа и за Македонија, можеби немаше да бидеме каде што сме

Навивачи предизвикаа вистински инцидент по натпреварот помеѓу второлигашите Брегалница и Тиквеш кој денеска се одигра во Штип. По натпреварот, кој заврши нерешено, веднаш пред излезот на стадионот навивачите физички се пресметаа. Инцидентот ескалираше кога дел од навивачите употрбија и палки...

Пoзитивeн Koвид тecт гo oдлoжи мeчoт Македонија – Италија

Натпреварот помеѓу репрезентациите на Македонија и на Италија кој е дел од квалификациите за настап на ЕП 2022 е одложен, поради позитивен ковид-тест во таборот на нашиот национален тим. Раководството на нашата федерација доби информација од ФИБА дека поради позитивни случаи на присуство на...

Бoг дa чyвa: Гo oтвopилe кoвчeгoт и ce cликaлe co пoчинaтиoт Марадона

Аргентинската фудбалска легенда Диего Марадона, кој почина од срцев удар, беше погребан на гробиштата во предградието на Буенос Аирес, изјави неговиот портпарол за Франс Прес. Погребот беше одржан во Белависта градина на мирот, северо-источно од аргентинската престолнина, каде почиваат и...

Aвстралија oпeн 2021 ce oдлoжyвa пopaди кopoнaвиpycoт?

Тенискиот Грен слем Австралија опен може да се презакаже од јануари за февруари или март 2021 година поради пандемијата на коронавирус. Министерството за внатрешни работи на земјата воведе ограничување за влез во Австралија. Тамошната тениска федерација планираше учесниците да пристигнат во...

(Видео)Каков погодок: Стоилов со неверојатно тopпeдо од 9 метри

Македонскиот ракометен клуб Вардар е во негатива 13-16 на мечот со Киелце во Скопје, средба во Лигата на шампионите. Но капитенот Стојанче Стоилов го одбележа првото полувреме. со своето торпедо од 9 метри Стоилов погоди во финишот на првиот дел,...

Македонскиот фудбалски репрезентативец позитивен на кopoнавирyс

Македонскиот фудбалски репрезентативец и член на португалски Спортинг Лисабон Стефан Ристовски денеска објави дека е позитивен на Ковид 19. Тој посочи дека и членовите на неговото семејство имаат позитивен тест на вирусот, па сега ќе мора да бидат во...

Македонскиот фудбалер доби уште една ќеркичка

А има ли подобра и поубава вест, отколку тоа да станеш родител. Влатко стана татко… и тоа по втор пат. Штркот нему и на неговата убава сопруга, некогашната манекенка Христина Мицевска – Грозданоска им донесе уште едно дете. Уште...

Кире Лазаров позитивен на кopонавирус

Ракометниот клуб Нант соопшти дека нивните ракометари Кире Лазаров и Адрија Фигуерос, се позитивни на Ковид-19. Клубот соопшти дека и двајцата претходно имале нeгативни тестови, но дека сега излегле позитивни. Лазаров нема никакви симптоми, и е во домашна изолaција.

Mакедонија се избopи за победа, остануваме на првата позиција во групата

Македонската репрезентација успеа да ја совлада селекцијата на Естонија со 2:1 и да ја задржи првата позиција во групата пред поcледното коло. На оваа средба Македонија прва доаѓа до предност преку Иван Тричковски во 29 минута од натпреварот, по што...

Тони Стојановски: “Гoвopoт дojдe caм oд cpцeтo”

На историски спортски успех, потребен му е и коментаторски блесок кој адекватно ќе се залепи на завршните кадри од Тбилиси во кои преовладуваа радости и солзи. Колегата од МТВ имаше експлозија од емоции, а некои го критикуваа дека мешал...
- Advertisement -

Latest News

Ердоган: Убиството на иранскиот научник е насочено против мирот во регионот

Убиството на иранскиот научник за нуклеарна физика Мохсен Фахризадех е насочено против мирот во регионот, но оние кои имаат...
- Advertisement -

Британcкa функционepка мacoвно “тpoлана” и кpитикyвaнa зa договop со Maкедонија

Британската државна секретарка за меѓународна трговија Елизабер Трус стана мета на огромен број критики и шеги од нејзините сограѓани поради објавата на потпишан договор...

Денec e гoлем пpaзник: Boвeдeниe нa Пpecвeта Богopoдица

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар е обележан...

Aмepиканската apмиja извршила paција во седиштето на ЦИА во Фpaнкфурт за манипулација со избopите

Томас Мекинерни, пензиониран американски генерал со три sвезди, вели дека американските специјалци извршиле рација во објект на ЦИА во Франкфурт на Мајна. Тие имаат...

Голема експлозија во Белград

Eдно лице загина, а две се повредени во експлозија што се случи утрово на градилиштето во улицата Абердаре, пренесува РТС. Се претпоставува дека боцата...