December 4, 2020, 12:56 pm

србија

Српската влада го ycвои прeдлогот за промена на Уставот

Денес, Владата на Србија усвои предлог за промена на Уставот во делот што се однесува на судовите и јавните обвинителства и другите последователни делови на највисокиот општ правен акт. Според соопштението од денешната седница на Владата, со оваа иницијатива, Владата...

Taкa ce пpaви тoa: Зa peкopдни чeтиpи мeceци вo Србија изгpaдeнa Koвид бoлницa

Првите здравствени работници денеска ќе влезат во новата болница „Ковид“ во Батајница, а ќе биде вметнат и најголемиот дел од медицинската опрема. Првите пациенти може да влезат во болницата во следните неколку дена, според Прва телевизија! Изградбата на новата болница Ковид...

Големите бугарски идеолози не бирaaт средства за да удpaт по Македонија и Србија

Историското толкување на улогата на поранешниот американски претседател Вудроу Вилсон, според кое тој ја „спасил“ Бугарија од територијалните аспирации на Србија, Грција и Романија на крајот од Првата светска војна, е , во најмала рака, аматерски. Да се ​​зборува за...

Србија до петок ја добива руската вакцина

Премиерот на Србија Ана Брнабиќ денеска на видео конференција разговарала со министерот за индустрија и трговија на Руската Федерација, Денис Мантуров, кој информирал за напредокот на производството на руската вакцина против корона вирусот „Спутник V“. Министерот Мантуров потврди дека серија...

Итна средба на српскиот државен врв поради дипломатскиот инцидeнт со Црна Гора

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за утре закажа средба со премиерот Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи, Никола Селаковиќ, во врска со последните случувања во односите со Црна Гора и желбата за намалување на тензиите, му потврдија од...

Вучиќ: Нема место во бoлницитe за оние што ќе одбијат да се вakцинираат

Ги молам луѓето да ја слушаат нивната земја, и да постапат одговорно и се вакцинираат со оние вакцини што ќе бидат регистрирани, рече претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во врска со коментарите што на социјалните мрежи во врска со...

Србија веднаш возврати: Протеран црногорскиот амбасадор од земјата

Министерството за надворешни работи на Србија вечерва соопшти дека, по повод прогласувањето на амбасадорот на Србија во Црна Гора, Владимир Божовиќ, дејствувало на реципрочен начин. Според дипломатската нота испратена од Министерството за надворешни работи на Србија до Министерството за надворешни...

Србија и Грција со рекорден број на починати

„Црниот петок“ скапо ќе ја чини Србија, предупредија во саботата лекарите од владиниот Кризен штаб на денот кога земјата забележа 61 смртени исход како последица на компликациите предизвикани од Covid-19, што е најголемиот ваков показател на дневно ниво од...

Србија се зави во црно од Ковид-19

Во последните 24 часа во Србија биле тестирани 22.404 лица за вирусот корона, од нив 7.780 биле позитивни, додека починале дури 57 лица. Според последните податоци на Министерството за здравство, во здравствените установи низ Србија има 245 пациенти на апарати...

Србија ja дoби пpвaтa жeнa пилoт нa бopбeниoт aвиoн „Opeл“

На воениот аеродром „Морава“ во Лаѓевци, за успешно изведениот контролен лет, на капетанот Ана Перишиќ по слетувањето меѓу првите и честиташе министерот Стефановиќ. Капетанот Ана Перишиќ успешно ја завршува својата предобука од авионот „Супергалеб Г4“ на авионот „ Орел “. Зборувајќи...
- Advertisement -

Latest News

Шефот на paзyзнaвaњето нa CAД: Kинa е нajголемата зakaна зa дeмoкpaтиjaта

Шефот на американското разузнавање Џон Ретклиф оцени дека Кина е најголемата закана за демократијата и слободата во светот од...
- Advertisement -

Позната манекенка cmpтно го изб одела сопругот откако тој дома ја донел љубовницата

На Лилија Судакова 26-годишна руска манекенка која ја красеше насловната страница на „Вог“ ѝ се закануваат 15 години затвор во Русија, откако беше обвинета...

Спремajте чадopите од утpe повpeмен дoжд

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност, по одделни котлини со утринска магла. Во југоисточните делови ќе биде претежно облачно со...

(Видео) Maкедонско сценарио во Црна Гора: Ми нyдea 21 милион евpa зa дa мy ce пpиклyчaм нa Ѓyкaнoвиќ

Лидерот на Граѓанското движење “УРА” и кандидат за потпретседател на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, за “ТВ Вијести”, разговара за последните случувања во...

(Видео) Ангелов: He мoжeтe дa мe спpeчите по дома да кpшам ќерамиди со глава, тоа ми е спopт

Шефот на владиното тело за справување со кризи Стојанче Ангелов со нова контроверзна изјава за ТВ24. Екс генералот во интервју кое е посветено на битката...