србија

Во Србија пристигнаа уште 58.500 вакцини на „Фајзер“ и 100.000 дози на „Спутник V“

Нов контингент од 58,500 дози вакцини на „Фајзер-Бионтек“ пристигна во Србија, што преставува досега најголемата единечна испорака на вакцините на ова акомпанија. Вакцините се доставени до Институтот Торлак, од каде ќе бидат дистрибуирани до пунктовите за вакцинација. Синоќа во Србија пристигнаа...

Цел Балкан го снабди со вaкцини: Србија ќе донира вакцини и на БиХ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најави дека утре ќе дојде во Сараево и ќе донесе 5000 дози вакцини „кои им припаѓаат на сите наши балкански нации“, со порака до народот во БиХ дека мора многу повеќе да се грижиме...

Kaшa-пoпapa: Србин ce вakциниpaл co Фајзер, a ce peвakциниpaл co кинecката вakцинa – “He ce чyвcтyвaм бaш дoбpo”

Жител на Врања, стана засега единствен исклучок во националната кампања во Србија кој примил две дози вакцина од различни производители, соопшти српските медиуми. Врањанецот Слаѓан Антиќ е вакциниран со вакцината на Фајзер –Бионтек, а кога со посредство на е-системот добил...

Cвeдoштвo нa лeкapи: „Миcлaт дeкa Koвид-19 нe пocтoи, a кoгa ќe зapaзaт нeкoj cвoj ce yдиpaaт co тyпaницa пo глaвa“

Коронавирусот повторно се шири во Србија, болниците се повеќе се полнат, 15-20 луѓе умираат секој ден од Koвид-19, а дел од граѓаните се однесуваат како сè да е најнормално, па дури и отворено агитираат против вакцинацијата. Поединци едноставно живеат во...

Вучиќ шokиpaн oд идejaтa нa ЕУ зa koвид пacoши: “Кoj cмee нeкoмy дa мy гo oгpaничи пpaвoтo нa движeњe?”

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е шокиран од идејата на европските лидери за воведување ковид пасоши во Европа и дека го смета тоа за срамна и антиевропска одлука. Според Вучиќ, ковид пасошите ги газат највисоките европски вредности, а...

Вучиќ ќe дoниpa 10.000 вakцини нa БиХ

Според веродостојни информации на „Аваз“, Србија, откако им помогна на земјите од регионот, ќе донира 10.000 дози вакцини од британско-шведската фармацевтска компанија „АстраЗенека“ на Босна и Херцеговина. Како што е познато, Србија, предводена од претседателот Александар Вучиќ, е лидер во...

Вучиќ: “Ќe пpикaжeмe нeштo mopничaвo зa Веља Heвoљa, тpгнeтe ги дeцaтa”

За неколку дена на граѓаните на Србија ќе им покажеме нешто што е навистина морничаво. Чекаме дополнителни вештачења за некои утре тоа да не може да го користи во доказна постапка – изјавил претседателот на Србија Александар Вучиќ давајќи...

Србија со финансиска помош за Косово: По 200 евра за невработените, по 100 евра за вработени лица и деца

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најави дека сите граѓани што живеат во Космет ќе добијат специјална парична помош, невработените по 200 евра, додека сите други, како и секое дете, ќе добијат по 100 евра. „Договорот со Канцеларијата за Косово и...

Србија го набави лекот со кој се лекуваше Доналд Трамп

Американскиот лек против коронавирусот „бамланивимаб“ на компанијата “Ели Лили“, треба да пристигне во Србија во април или мај. Овој лек е голема надеж за сите тешко болни од Sars-CoV-2, затоа што лекот е иновативна терапија против коронавирусот и може...

Влaдaтa нa Србија дoнece oдлyкa: Од дeнecкa пaтapинитe пocкaпyвaaт зa 1,8 отсто

Според одлуката на Владата на Србија, од денеска патарините за сите категории возила поскапуваат за 1,8 отсто, што е зголемување во согласност со растот на инфлацијата. Како што јави дописникот на МИА од Белград, возачите на автомобили ќе плаќаат за...
- Advertisement -

Latest News

Пановски: Власта ги лaже граѓаните за вакцините, не одговори ниту на понудите на Кина, ниту на Русија

Вечерва во емисијата „Само Вистина“ гостуваа Драган Даниловски и Никола Пановски кои укажаа дека поради грешките на власта, одбивањето...
- Advertisement -