October 21, 2021, 12:36 am

србија

Пандемијата коси во Србија: Рекорден број на новозaболени, досега се заразиле 926.269 луѓе

Во последните 24 часа, во Србија се регистрирани 8.467 нови случаи на коронавирус и 45 смртни случаи. Ова е најголем број на новозаразени за еден ден, од 1 декември минатата година, кога беа регистрирани 7.999 новозаболени, јави дописникот на...

Уапсени Македонки во Србија, се обиделе со измaма да добијат сертификат за вакцинација

Две државјанки на Република Македонија ги доведоа во заблуда здравствените работници во Србија, успевајќи да добијат потврда за вакцинација, иако не ја примиле вакцината, јави дописникот на МИА од Белград. Инцидентот се случил во саботата околу 12 часот во Спортската...

Рама до Вучиќ: Србија место да прави театар, да ја признае новата реалност во Косово

По средбата со премиерот на Косово, Албин Курти, во Приштина, премиерот на Албанија, Еди Рама, рече дека Србија прави театарски маневри на северот на Косово, пренесува „Газета експрес“. „Нема сомнение дека на прво место, пред сѐ Србија мора да ја...

Пoзнaтo кoгa ќе биде пoгpeбaнa Марина Туцаковиќ

Како што е наведено на сајтот „ЈКП Погребни услуги“, Марина ќе биде погребана во среда на 29 септември во 12:30 часот на Новите гробишта во Белград. Инаку, последната желба на Марина била да биде погребена до нејзиниот син Милош на...

Д-р Глигиќ: Tиe штo пpeлeжaлe нeмa пoтpeбa дa ce вakциниpaaт, пpиpoдниoт имyнитeт пo пpeлeжyвaње e пocилeн oд вakцинaлниoт

Познатата и искусна докторка виролог Ана Глигиќ од соседна Србија смета дека третата доза на вакцина против корона вирус е наменета за лицата со хронични болести и слаб имунитет, бидејќи кај нив имунитетот е зафатен со „борба“ против основната...

(Видео+фото) Автобус влета во детско игралиште во Србија, повpeдени неколку деца

Неколку луѓе, меѓу кои и четири деца, се повредени кога градски автобус на линијата 45 влета во детско игралиште во Земун. Автобусот на линијата 45 на приватниот превозник загуби контрола и влета во детското игралиште во улицата Краишка на бројот...

(Видео) Ситyaциjaта на Кoсoво стaнувa се пoтeнзичнa – српcката вojска во готoвнoст

Граѓаните незадоволни од одлуката на Приштина за замена на регистарските таблички и понатаму протестираат на северот на Косово, каје административните премини Јариње и Брњак. Таму сè уште се распоредени специјалните сили на косовската полиција РОСУ. На административните премини Јариње и...

Mлaдинaтa гo зaгyби paзyмoт: Ocмooддeлeнки вo Србија ѝ ja cкpшилe вилицaтa нa вpcничкa – „ги нepвиpaлa кaкo пojавa“

14-годишно девојче од Србија минатата недела било претепано од три нејзини врснички, кои ѝ нанеле тешка повреда на вилицата. Жртвата морала да биде примена на Клиниката за максилофацијална хирургија на Стоматолошкиот факултет во Белград, пишуваат српските медиуми. Девојчето било пресретнато...

Ja зaгyби биткaтa co Koвид-19…: Пoчинa пoзнaт cpпcки aктep кoj ќe бидe зaпaмeтeн пo oвaa лeгeндapнa yлoгa

Српскиот актер Ненад Ненадовиќ почина во средата, во 57 година од животот во Белград. Тој неодамна се заразил со коронавирусот и се лечел во болницата во Батајница, пишуваат српските медиуми. Беше постојан член на театарот „Бошко Буха“, рекордер по број...

Доктор Шеклер ги paзpeши дилeмитe: Oвaa вakцинa e мнoгy пooтпopнa нa Дeлтa cojoт, нajдoбpa зaштитa e микc oд вakцини

Пред околу еден месец, во Србија официјално започна вакцинацијата со третата таканаречена „засилувачка“ доза, чија цел е да се зајакне човечкиот имунолошки систем и да се запре ненадејниот раст на инфекцијата на сојот Делта. Иако некои експерти дадоа совети за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img