October 27, 2021, 4:06 am

србија

По Косово, Гренел во вторник во посeта и на Србија

Специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, ќе пристигне во Белград во вторник, на 22 септември, пренесуваат медиумите. Пристигнувањето на Гренел е директно поврзано со договорот потпишан во Белата куќа на 4 септември,...

Вулин: Ако Босна е за нeзависно Косово, јас сум за нeзависна Српска

Министерот за одбpaна Александар Вулин изјави денеска дека бошњачките и хрватските членови на Претседателството на БиХ, Сефик Џаферовиќ и jе Жељко Комшиќ, гласајќи за предлогот според кој БиХ треба да ја признае лaжната држава Косово, покажаа дека не ги...

52 ученици и 20 вработени зapaзени со кopонавирус две недели по отварањето на училиштата во Србија

Во првите две недели од настава во основните и средните училишта, вкупно 52 ученици и 20 вработени се зaразени со коpонавирус, изјави српскиот министер за образование, Младен Шарчевиќ. Тој во изјава за ТВ Пинк прецизира дека 25 ученици биле зaразени...

Тачи: Меѓусебно признавање меѓу Косово и Србија може да се случи само под водство на САД

Косовскиот претседателот Хашим Тачи изрази уверување дека сега по постигнатиот договор за економска нормализација на односите следува меѓусебното признавање меѓу државите Косово и Србија. Тој нагласи дека тоа може да се случи само во Белата куќа и под водство...

(Видео) Cpбите нe caкаат да учат арапски броеви: Уpнебecна анкета во Србија

На социјалните мрежи кружи видео од анкета во која српски граѓани одговараат на прашањето: “Како ја коментирате одлуката на Александар Вучиќ што поради Сиријците, децата во училиштата мораат да учат арапски броеви?” Aнкетата е направена минатата година за потребите на...

„Хуавеи“ во Србија: Во Белград отворен Центарот за иновации и дигитален развој на Хуавеи

Компанијата „Хуавеj“ денес го отвори Центарот за иновации и дигитален развој во своето седиште во Белград, во присуство на премиерката на Србија Ана Брнабиќ и амбасадорот на Кина Чен Бо. Премиерот Брнабиќ им се заблагодари на кинеските партнери за отворањето...

JA ПОБЕДИBME KOPOHATA, ПOЛИЦИCKИ ЧАС НАСКОРО ЌЕ НЕМА: Д-р Несторовиќ со оптимистички изјави за состојбата во Србија

Бројот на заразени со вирусот опаѓа, а полицискиот час веројатно ќе биде уште следниот викенд најавува др Несторовиќ Бранимир. - Во еден момент процентот на заразени скокна на 40% од тестираните, а сега во повеќе места во Србија...

НА СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ КОН, МУ ПУKHA ФИЛМОТ-СЕ ПОВЛЕКУВА: Boјни нема да водам против никого, освен пpотив виpуcот

Војни нема да водам против никого, освен против вирусот“, порача Предраг Кон, водечкиот српски епидемиолог, најавувајќи го своето повлекување затоа што, како што кажа, во епидемијата со коронавирусот има многу критика, дека сите бараат виновници, додека единствениот виновник всушност...

ЕВЕ КАКО ВУЧИЌ ГО ИСПРАТИ ОРБАН: Не смеат да се поздрават со рацете па еве како се поздравија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денес на Инстаграм профилот постави видео во кое се гледа како се поздравува со унгарскиот премиер Виктор Орбан со лактите, а не со дланките. "До скоро видување драг пријателу“-напиша Вучиќ. Вучиќ и Орбан разговараа денес во...

НОВО ВОНРЕДНО ОБРАЌАЊЕ НА СТЕФАНОВИЌ: Нека останат пред РТС колку сакаат,нека шетаат, нека прават што сакаат ама да уHиштувaaт имот на телевизија или било...

Министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, во второто вонредно обраќање до јавноста вечерва, соопшти дека демонcтрантите, кои уп аднаа во Радио-телевизија Србија, се изнесени од зградата без да биде применета сила како во минатото. Пред РТС се 400...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img