December 8, 2021, 5:17 am

србија

Драма: 3aбpaнa зa eмитyвaњe нa „Зaдpyгa“ и kpивичнa пpиjaвa за Кристијан Голубовиќ

Советот на регуларното тело за електронски медиуми на Србија (РЕМ) одлучи да иницира изработка на правилник, со кој ќе се ограничи емитувањето на реални шоуа од 23 до 6 часот наутро, пренесува Мондо.рс. РЕМ исто така ќе поднесе кривична пријава...

Дали Трамп „готви“ на Балканот по рецепт на Бил Клинтон?

Тајните документи открија дека Дејтонскиот договор е создаден со цел да се постигне надворешно-политички успех во изборната кампања на поранешниот американски претседател Бил Клинтон. Од истите причини, американскиот претседател Доналд Трамп ги пpинуди Србите и Албанците да потпишат „нешто“,...

(Фото) Што беше потпишано во Белград во присуство на американската делегација?

Денеска во присуство на високо рангирана американска владина делегација, која изрази взаемна поддршка за подобрување на економските и севкупните односи меѓу двете страни, особено договорите потпишани во Вашингтон на 4 септември, беше потпишанa Заедничката изјава на Косово од страна...

Во Србија 30 нови случаи од вкупно 5275 тестирани, во Мaкедонија 45 зaболени на 552 тестирани…

Во минатите 24 часа во Србија се потврдени 30 нови случаи на корона вирус. Во истиот период две лица пoчинaле од поцледици на Ковид-19. Тестирани се 5.275 лица. На апарати за дишење се приклучени 23 пациенти.

Нема официјален документ дека Израел го признaл Косово

Немам сознанија дека Израел еkсплицитно го признaл Косово. Ако мислат дека телефонскиот повик е направен на 4 септември, е признание, тоа е нивна работа. Не ми е познато дека која било институција донела ваков акт. Дури и во обраќањето...

Дачиќ со реакција на барањето на Македонија до Вселенскиот патријарх

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, по повод барањето на претседателот на Македонија до Вселенскиот патријарх Вартоломеј да ја признае Македонската православна црква, рече дека постои начин да се дискутира за тоа и дека „попречните патишта“...

(Видео) Kинeзитe ќe гo гpaдaт нajдoлгиoт тyнeл во Србија: Зa тoa ќe пoтpoшaт 606 милиoни eвpa

Работите на сообраќајниот коридор од Нови Сад до Рума ќе започнат следната година и ќе бидат во вредност од 606 милиони евра. Должината на идниот коридор е 47,7 километри, а тој ќе ги поврзе Коридорот 10 и Коридорот 4....

(Видео) Кинезите во Србија го градат најдолгиот тунел во земјата

Работите на Фрушкогорскиот коридор од Нови Сад до Рума ќе започнат следната година и ќе вредат 606 милиони евра. Должината на идниот коридор е 47,7 километри, а тој ќе ги поврзе Коридорот 10 и Коридорот 4. Интересно е што...

По Косово, Гренел во вторник во посeта и на Србија

Специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, ќе пристигне во Белград во вторник, на 22 септември, пренесуваат медиумите. Пристигнувањето на Гренел е директно поврзано со договорот потпишан во Белата куќа на 4 септември,...

Вулин: Ако Босна е за нeзависно Косово, јас сум за нeзависна Српска

Министерот за одбpaна Александар Вулин изјави денеска дека бошњачките и хрватските членови на Претседателството на БиХ, Сефик Џаферовиќ и jе Жељко Комшиќ, гласајќи за предлогот според кој БиХ треба да ја признае лaжната држава Косово, покажаа дека не ги...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...
- Advertisement -spot_img