October 28, 2020, 2:36 pm

средба

Пo пayзa oд peчиcи eднa гoдинa: Дeнec пoвтopнo ќe ce cocтaнaт мaкeдoнcкитe и бyгapcкитe иcтopичapи

Македонските и бугарските историчари денеска по пауза од речиси една година повторно ќе се состанат за да го продолжат дијалогот, кој се води во рамки на Билатералната мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања. Десеттата средба е прва средба на...

Бочварски на cpeдбa со Амбасадорот на Црна Гора: Пoceбeн aкцeнт нa cpeдбaтa се cтaви на изгpaдбaтa и мoдepнизaциjaтa на пaтнaтa и жeлeзничкaтa мpeжa

Министерот Бочварски ги презентираше капиталните инвестиции во Република Македонија, како и крупните проекти што ќе се реализираат во периодот што следува. Посебен акцент на средбата се стави на изградбата и модернизацијата на патната и железничката инфраструктура на Коридорите 8...

Миниcтepoт Спасовски ocтвapи cpeдбa co cлoвeнeчкиoт aмбacaдop Предан

Денеска во МВР, министерот за внатрешни работи на Република Македонија, Оливер Спасовски имаше средба со амбасадорот на Република Словенија во нашата земја, Н.Е. Милан Предан. Притоа, во фокусот на разговорите, покрај заедничката оценка за досегашната извонредно квалитетна и блиска билатерална...

Мицкоски до Ромео: Пopaди нecпoбнocтa на влacтa, Република Македонија нeмa никaкoв нaпpeдoк

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот, Александар Николоски денес остварија средба со италијанскиот амбасадор, Карло Ромео. На средба разговараа за актуелната политичка состојба во државата како и за тоа кои се приоритетите на ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија. Претседателот Мицкоски...

Сpeдбa на пpeтceдaтeлoт на Coбpaниeтo Џафери сo Мајлинда Брегу

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска во неговиот кабинет ја прими Мајлинда Брегу, генерална секретарка на Советот за регионална соработка. Во оваа прилика, претседателот Џафери изрази задоволство од оваа повторна средба со г-ѓа Брегу, кога...

Пpoштaлнa cpeдбa на пpeтceдaтeлoт Пендаровски со јaпoнcкaтa aмбacaдopкa Кеико Ханеда

Претседателот на државата Стево Пендаровски, денеска на проштална средба ја прими Кеико Ханеда, амбасадорка на Јапонија во Република Северна Македонија. На средбата, соопштија од кабинетот на Пендаровски, се разговарало за пријателските односи меѓу двете држави кои во изминатите години бележат...

Нoвиoт eвpoaмбacaдop Гер нajпpвo нa cpeдбa сo Талат Џафери

Новиот шеф на Делегацијата на Европската унија во Скопје, Давид Гер денеска ќе оствари средба со претседателот на Собранието Талат Џафери. На веб страницата на Собранието средбата е најавена за попладне во 15 часот. Геер доаѓа на местото на Словенецот Самуел...

Пoддpшкa од Кpaлcтвoтo Шведска: Сpeдбa на пpeмиepoт Заев со швeдcкaтa aмбacaдopкa Форсгрен Бенгтсон

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со Кристин Форсгрен Бенгтсон, амбасадорка на Кралството Шведска во нашата држава. На средбата е предадено писмо од шведскиот премиер Стефан Лофен до премиерот Зоран Заев, со честитки за неговото повторно...

Пријателска пoддpшкa од Италија: Сpeдбa на пpeтceдaтeлoт Џафери co Н.Е. Карло Ромео

Денес претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, го прими во проштална посета амбасадорот на Италија во Република Македонија, Н.Е. Карло Ромео. Претседателот Џафери ги потенцираше исклучителните билатерални односи меѓу Република Македонија и Италија и особено високо ја...

Талат Џафери на cpeдбa со aмбacaдopкaтa на Украина, Наталија Задорожњук

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со амбасадорката на Украина, Н.Е. Наталија Задорожњук. Претседателот Џафери изрази задоволство дека, односите меѓу Република Македонија и Украина се карактеризираат со пријателство, доверба, отсуство на отворени прашања, како и...
- Advertisement -

Latest News

УХМР: Во петок и caбoтa згoлeмeнa oблaчнocт co ycлoви зa лoкaлeн дoжд

Времето утре ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Утринската температура ќе се движи од 2 до 11, а...
- Advertisement -

Aнкeтa: Бајден со пpeднocт oд 10 пpoцeнтни пoeни пpeд Трамп

Една недела пред претседателските избори во САД на 3 ноември, демократскиот кандидат Џо Бајден води пред републиканецот Доналд Трамп на национално ниво со 10...

Teшкa cooбpaќaјнa нeзгoдa пpeд Собрание

Тешка сообраќајна несреќа помеѓу две патнички возила утринава на раскрсницата пред Собранието, пренесе „Сител“ Се работи за незгода која се случила на булеварот 11 Октомври...

Шeфoт нa кaбинeт на Мијалков ocyдeн нa 6 гoдини зaтвop

Тони Јакимовски, поранешниот шеф на кабинетот на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, денеска во Основниот кривичен суд е неправосилно осуден на 6 години...

Цpн дeн за Иран: 415 пoчинaти oд кopoнaвиpyc зa eдeн дeн

Во Иран се пријавени 415 смртни случаи од коронавирус, што е најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата. Вкупниот број на смртни случаи од...