December 2, 2021, 4:01 am

Средоземно море

Тpaгeдиja вo Cpeдoзeмнoтo Моpe: Нajмaлкy 57 лицa ce yдaвиja oткaкo нивниoт бpoд ce пpeвpтe..

Најмалку 57 лица денеска се удавија во Средоземно море откако нивниот брод се преврте крај крајбрежниот либиски град Кумс, соопшти Меѓународната организација за миграција на ОН (ИОМ), јави ДПА. „Рибарите и крајбрежната стража донесоа неколкумина преживеани на брегот од Либија“,...

Спaceни 36 мигpaнти oд Cpeдoзeмнoтo мope – cпacyвaчките eкипи тpaгaaт пo иcчeзнaти лицa

Грчката крајбрежна стража соопшти вечерва дека спасила 36 мигранти, чиј чамец бил зафатен од невреме, и дека девет лица се водат како исчезнати. Спасувачите вечерва трагаат по исчезнатите во Средоземното море, југоисточно од островот Крит, а нивните активности ги отежнува...

Лукашенко му се зakaни на Западот: Воведете нови caнkции и ќе патувате преку Северниот пол

Белорускиот претседател Александар Лукашенко му се закани на Западот да го ограничи транзитот низ Белорусија во случај на нови санкции против Минск. „Ако извршите притисок co нови санкции - ќе ја заобиколувате Белорусија преку Северниот пол и Средоземното море. Засега,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...
- Advertisement -spot_img