статистика

ДЗС: Бpojoт нa тypиcти вo фeвpyapи нaмaлeн зa 41,7 пpoцeнти

Бројот на туристи во февруари е намален за 41,7 проценти, а бројот на ноќевања за 36,8 проценти во однос на истиот месец лани. Според податоците што денеска ги објави Државниот завод за статистика, во февруари имало 27.569 туристи, а...

Утре состанок на градоначалници со Претседателот Пендаровски

Нешто повеќе од два месеци пред почетокот на пописот на населението и домаќинствата во земјава, Државниот завод за статистика ги почнува подготовките за големата статистичка операција, околу која подолго време се кршат и политички копја во земјава. За таа цел,...

Колку е точна ковид статистиката? Поради софтверска грeшкa во Тетово не биле евидентирани cмpтните случаи од последните десет дена

Рекордните 11 починати лица од ковид-19 на тетовското подрачје не се само во еден ден, појаснуваат од ковид центарот при Клиничка болница Тетово за денешните статистички податоци објавени од Министерството за здравство. Според Министерството за здравство, од 21 починато...

(Видео) Kaдe иcчeзнa гpипoт, кapaктepиcтичeн зa oвoj пepиoд oд гoдинaтa?

Последната статистика објавена од Институтот за јавно здравје вели дека заклучно со претходната недела се регистрирани 433 заболени од инфлуенца – дури 73,2 отсто помалку од истиот период лани. Минатата недела, од 11 до 17 јануари, во здравствениот извештај...

Трајковски: Moмeнтoт нaвиcтинa нe e дoбар зa пoпyштaње на мepкитe, бeз paзликa штo тoa aгpecивнo гo бapaaт кaфaнџиитe

Професорот, Дејан Трајковски од Битолскиот Универзитет „Св. Климент Охридски“ на својот фејсбук профил објави статистички податоци врзани за Ковид 19, како и препораки, со оглед на Rt вредноста и податоците кои говораат дека сега не е време за олабавување...

Штo ce cлyчyвa co тлoтo нa Хрватска???: Oд 28-ми дeкeмвpи дo дeнecкa peгиcтpиpaни нaд 800 зeмjoтpecи

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на владиниот состанок денеска објави дека од 28 декември во државата се регистрирани над 800 земјотреси. Тој рече дека досега се регистрирани 41.500 оштетени објекти и се заблагодари на сите што испратија помош за жртвите...

Bo 2020 гoдинa пoмaлкy лeтови и фaтaлни нecpeќи нa пaтнички aвиoни, нo пoгoлeм бpoj зaгинaти oд пpeтхoднaтa гoдинa

Бројот на загинати луѓе од големи несреќи на патнички авиони се искачи на 299 во 2020 година, и покрај падот на летовите поради пандемијата на коронавирусот, соопшти холандска консултантска компанија. Во изминатата година се случија 40 големи несреќи на патнички...

ИЈЗ: Евe вo кoj гpaд имa нajмнoгy зa6oлeни co Koвид-19 нa 100 илjaди житeли

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 20-ти декември покажуваат дека најмногу заболени со Ковид-19 на 100 илјади жители има во Штип. „Највисока кумулативна инциденца на 100.000 жители се регистрира во Штип со 6.061,9 на 100.000 жители, Скопје (5.478,4/100.000), Свети...

Kaтacтpoфa: Bo нoeмвpи yштe 1.419 нeвpaбoтeни, вкyпнo ги имa нaд 155 илjaди

За 1.419 лица е зголемен бројот на невработени само во ноември годинава, а од нив 523 биле вработени, па останале без работа. Ова е најмала загуба на работни места поради корона-кризата од март наваму, со оглед на тоа што досега...

На ceкoи 50 минyти ymиpaл пo eдeн пaциeнт: Hoeмври e co нajгoлeм бpoj пoчинaти oд кopoнaвиpyc

Ноември е месец со најголем број починати од коронавирус. Дневните извештаи на ИЈЗ покажуваат дека на секои 50 минути умирал по еден пациент заболен од Ковид-19. Овој месец се затвора со над 750 смртни случаи, со што нашата земја е...
- Advertisement -

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...
- Advertisement -