September 26, 2021, 8:10 pm

Стево Пендаровски

Претседателот Пендаровски се сретна со неформалната група македонски професионалци што живеат во САД

Претседателот Стево Пендаровски, за време на посетата на Њујорк, по повод учеството на Генералното собрание на Обединетите нации, се сретна со неформалната група македонски професионалци коишто живеат во САД. На средбата се разговараше за нивните тековни активности, за нивните професионални...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Американско-еврејскиот комитет во Њујорк

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претставници на Американско-еврејскиот комитет во Њујорк, за време на посетата на САД по повод неговото учество на 76. Генерално собрание на Обединетите нации. Претседателот Пендаровски изрази задоволство од билатералните односи на Македонија со САД...

Средба на претседателот Пендаровски со германскиот претседател Штајнмајер во Њујорк

Претседателот Стево Пендаровски, за време на посетата на САД по повод неговото учество на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер. Двајцата претседатели разменија мислења и информации за актуелните...

Евроинтеграцијата на Македонија тема на средбата Пендаровски – Гутереш

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк се сретна со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, при што беа разменети мислења за севкупните активности на Република Македонија во рамки...

Пeндаpoвcки, Црвенковски и Иванов вo пoнeдeлник нa нayчeн coбиp вo MAНУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) во понеделник и вторник организира научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното формирање и развој: 1941 – 1991 / 1991 – 2021 година“. На првиот ден од собирот,...

Пендаровски ќе се обрати на 76. сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, што се одржува на тема „Градење отпорност преку надеж – опоравување од Ковид-19, одржливо обновување,...

Пендаровски: Интeгpaцијaтa нa зeмjитe oд Западен Балкан во ЕУ е клyчна за oбeзбeдyвaње нa дoлгopочнa cтaбилнocт нa peгиoнoт

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20.состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар Низами Ганџави, што се одржа на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации. Претседателот се обрати на тема: Што значат мирот и...

Пендаровски пaтyвa вo Њујopк нa Гeнepaлнoтo coбpaниe нa OH

Претседателот Стево Пендаровски од денеска ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на 76. сесија  на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. В четврток, 23 септември, шефот на државата ќе се обрати на Генералната...

(Видео) Пендаровски се попиша: Со моето семејство ја исполнивме граѓанската должност, податоците од пописот ни се потребни за креирање политики

Претседателот Стево Пендаровски денеска објави на Фејсбук дека заедно со неговото семејство ја исполниле граѓанската должност за пописот и оти податоците од оваа статистичка операција се неопходни за креирање политики. – Денеска со моето семејство ја исполнивме нашата граѓанска должност....

Се огласи Пендаровски во врска со нон пејперот кој денес беше објавен во медиумите

Во врска со таканаречениот нон-пејпер кој беше објавен денеска во медиумите, Кабинетот на претседателот Пендаровски информира дека со Република Бугарија со месеци наназад не се водат никакви преговори и поради тоа од Софија до Скопје не е доставен никаков...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Силен зeмјотрес ги погоди Филипините, се очекуваат и нови помали потpеси

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот јужно од Манила, главниот град на Филипините,...
- Advertisement -spot_img