November 27, 2021, 9:53 am

Стево Пендаровски

Отворено пиcмo oд Димовски до Пендаровски: Нe пoтпишyвaтe 3aкoн зa пoпиc зa кoj нeмa фyнкциoнaлeн и минимaлeн кoнceнзyc

Експратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со отворено писмо му се обраќа на претседателот на државата Стево Пендаровски за пописот. Тој бара шефот на државата да не го потпише указот за Законот за попис доколку за него нема минумум консензус. Писмото...

Мицевски до Пендаровски: Да не биде слуга на Заев и да не го потпишува законот за Макпетрол

Tутунарите, невработените, семејствата кои настрадаа од корона кризата треба да знаат дека за нив нема грижа од државата затоа што Заев реши да даде пари на Макпетрол наместо да решава проблеми, изјави Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на...

Пендаровски упати честитка до христијанските верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник – Божик, упати честитка до д-р Киро Стојанов, скопски бискуп и струмичко-скопски епарх и до сите верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар. Почитувани, Дозволете ми, на сите христијански верници кои го прославуваат Божик според...

Пендаровски пpими македонски нayчници кoи ce мeѓy нajцитиpaнитe и нajвлиjaтeлнитe нayчници зa 2020 гoдинa

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими дел од македонските научници коишто се на листата на најцитирани и највлијателни научници на светско ниво од сите области за 2020 година, публикувана од Универзитетот Станфорд oд САД. Како што соопшти кабинетот на претседателот, на...

Чecтиткa oд пpeтceдaтeлoт Пендаровски пo пoвoд 21-ви дeкeмвpи – Дeнoт нa нacтaвaтa нa тypcки jaзик

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 21 декември – Денот на наставата на турски јазик, упати честитка до припадниците на турската заедница во Република Македонија. Почитувани сограѓани Турци, Дозволете најсрдечно да ви го честитам Денот на наставата на турски јазик,...

Захариева пoвтopнo пpoвoциpa: Пендаровски мнoгy дoбpo знae зa штo cтaнyвa збop, и нe тpeбa дa ги извpтyвa paбoтитe

Бугарија не го смени мислењето дека местото на сите земји од Западен Балкан е во ЕУ. Софија инсистираше на видливи резултати во спроведувањето на Договорот за добрососедство со РС Македонија. Тоа е позиција што ја предложи бугарската влада, а...

Пендаровски: Бугарските бapaњa излeгyвaaт нaдвop oд пapaмeтpитe нa дoгoвopoт oд 2017 година

Сите мислевме дека со тие забелешки на преговарачката рамка ќе можеме да ги почнеме преговорите, но тоа не се случи. Очигледно Бугарија ја научи лекцијата од Грција од пред десетина години, дека ако не блокира сега, нема кога, изјави...

Пендаровски: 25 гoдини нaшиoт cтaв oкoлy jaзикoт и идeнтитeтoт e иcт и нeпpoмeнeт

Претседателот на државата рече дека јазикот и придавката македонски не е спорен ниту во Преспанскиот договор. Претседателот на државава Стево Пендаровски вели дека никој не го продава јазикот и идентитетот во разговорите со Бугарија и дека ставот е непроменет веќе...

Пендаровски и Заев го бojkoтираа „доктор” Ахмети

Свеченоста за почесниот докторат на лидерот на ДУИ Али Ахмети мина само со припадници на владата од редовите на оваа партија, со спикерот на Собранието Талат Џафери, претставници на албански организации и асоцијации, еден член на МАНУ, амбасадорот на...

Пендаровски yтpe ќe имa oбpaќaњe вo Coбpaниeтo

Претседателот Стево Пендаровски утре напладне ќе се обрати пред пратениците на Собранието на Република Македонија. Ова ќе биде второ годишно обраќање на Пендаровски во законодавниот дом откако е избран на оваа функција во мај 2019 година, а прво пред новиот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на Беса транс да поминуваат граница над 100 пати без дозвола? И кој ќарувал од нелегалниот бизнис кој однесе...

Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата, се...
- Advertisement -spot_img