October 24, 2021, 3:26 am

Стево Пендаровски

Пендаровски: Вepojaтнo cмe нajдoбpo пoдгoтвeнa зeмja кaндидaт вo иcтopиjaтa нa ЕУ

Веројатно сме најдобро подготвена земја кандидат во историјата на Европската Унија. Значи потребна ни е, заслужуваме реална можност за да ги започнеме преговорите и се потпираме на вас, на вашата поддршка, како и секогаш, рече претседателот на Македонија Стево...

(Фото+Видео) Зaпoчнa oфициjaлнaтa пoceтa нa пpeтceдaтeлoт Пендаровски на Хeлeнcкaтa Peпyбликa

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска пред Претседателската палата во Атина, на официјална церемонија со државни и воени почести, беше пречекан од претседателката на Хеленската Република, Катерина Сакеларопулу, со што започна неговата дводневна официјална посета на Хеленската Република. Претседателот...

Пендарoвски во Атинa: Прва историска посeта на макeдонски прeтседaтел на Грција

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска и утре ќе престојува во дводневна официјална посета на Хеленската Република. Ова ќе биде прва историска посета на еден македонски претседател на Грција. Прецизирано е дека грчката претседателка Катерина Сакеларопулу денеска ќе го...

Пендаровски за „То Вима“: Peшeниeто на пpигoворите нa Бугарија тpeбa дa e ycoглaceнo co Дoгoвopот зa пpиjaтeлcтво и copaбoткa

За Договорот од Преспа, европската перспектива на нашата земја и односите со Бугарија, за соработката со Грција, но и за договорот со Турција, говори претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски во интервјуто за денешното издание на грчкиот весник „То...

Претседателот Пендаровски ја прими генералната секретарка на Унијата на франкофонските новинари Зара Назариан

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Зара Назариан, генерална секретарка на Унијата на франкофонските новинари, која престојува во Република Македонија, по повод формирање на Франкофонско здружение на македонски новинари како полноправна членка во Меѓународното франкофонско здружение. На средбата, генералната...

Сpeдбa нa Пендаровски со члeнoт на Претceдателството на Бocна и Хepцеговина, Шефик Џаферовиќ

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ, кој престојува во посета на Република Македонија, на која било разговарано за продлабочување на соработката во сите сфери од заемен интерес, со акцент на...

Пендаровски: Пoтpeбeн e нoв, нaциoнaлeн и шиpoк кoнceнзyc

Според моето длабоко уверување, нашите денешни главни предизвици се во најголем дел, структурно поинакви, меѓутоа, не се помали по тежина и по значење од оние во 1990-тите. Многу начелно, ги класификував во три групи, иако, се разбира, во стварниот...

Пендаровски, Црвенковски и Иванов нa нayчeн coбиp вo MAHУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска и утре организира научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното формирање и развој: 1941 – 1991 / 1991 – 2021 година“. На првиот ден од собирот, како...

Средба на претседателот Пендаровски со германскиот претседател Штајнмајер во Њујорк

Претседателот Стево Пендаровски, за време на посетата на САД по повод неговото учество на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер. Двајцата претседатели разменија мислења и информации за актуелните...

Евроинтеграцијата на Македонија тема на средбата Пендаровски – Гутереш

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк се сретна со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, при што беа разменети мислења за севкупните активности на Република Македонија во рамки...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img