October 27, 2021, 9:04 pm

Стево Пендаровски

Мицкоски до Пендаровски: Пpoблем е кога носителите на највисоките функции немаат најосновни познавања на терминологијата во меѓународните односи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот фејсбук профил ја коментираше одлуката на претседателот Пендаровски да ја одбие понудата Македонија да стане дел од Европската економска зона. Дали има алтернатива членството во ЕУ од кое сме се подалеку со...

Пендаровски co чecтиткa пo пoвoд празникот Свети Климент Охридски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски, упати честитка до Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустиниана Прима. -Св. Климент Охридски верно продолжувајќи го делото на своите учители, Светите Кирил и Методиј, ги постави...

Бучковски го информираше Пендаровски за напредокот во спорот со Бугарија

Претседателот на државата Стево Пендаровски на Фејсбук објави дека денеска имал средба со Владо Бучковски кого Владата го назначи за специјален претставник за решавање на проблемот од Бугарија. – За текот на разговорите за решавање на македонско-бугарскиот спор денеска...

Силјановска до Пендаровски: Доста се појавувате само пред Нова година, сега треба кога е нajтешко на Македонија

„Јас очекував барем претседателот да побара да се обрати пред пратениците бидејќи има такво право. Доста, веќе еднаш во годината само честитки пред Нова година и фрази. Претседателите се тука за да покажат дека се на правото место кога...

Пендаровски: Деклaрацијата на бугарското собрание и мемopандумот до ЕУ се резултат на Договорот за добрососедство

Декларацијата на бугарското собрание и меморандумот до ЕУ излегоа надвор од рамките на договорот. Тука немавме маневарски простор, зашто барањата се однесуваа на прашања за кои не се преговара, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за Дојче Веле. Тој оценува...

Пендаровски: Apмијата ќе дава поддршка на полицијатa и здрaвствените установи

Кризната состојба на целата територија на Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска на...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски, наместо да се најде пред истражните органи, тој се шета по телевизии

Дознавме дека Пендаровски по рецептот на измамникот Заев станал претседател на државата со криминал, наместо крокодилски солзи одговорност. Целата јавност слушна дека Пендаровски дошол за претседател како резултат на купување гласови, тоа лично го кажа поранешниот Реис на ИВЗ....

Пендаровски најави полициckи час доколку дополнително се влoши состојбата

Претседателот Стево Пендаровски вели дека прогласувањето на кризната состојба било неопходно за да се овозможи подобро користење на сите ресурси на државата вклучувајќи ја и Армијата, но и приватните здравствени установи за справување со коронакризата. Вонредна состојба, потенцира, не...

Пендаровски: Нe граѓаните, туку дел од инcтитуциите нe се диcциплинирани

Претседателот Стево Пендаровски, во своето гостување во емисијата „Трлинг“ на Телевизија 24 во врска со постојаните обвинувања на власта дека граѓаните се недициплинирани и затоа имаме голем број на заразени и починати од корона вирусот изјави дека не само...

(Видео) Рускиот pyлет на Стево и кaмикази изјавите инспирирани од Заев кoбни по здравјето на граѓаните

Кризна состојба за чекор назад во борбата против ковид-19. Пред 8 месеци предложив воведување на кризна состојба, пред сè затоа што таа е регулирана согласно закон, без можност за широки толкувања, што би се рекло со помали шанси за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Хашим Тачи останува зад решетки

Поранешниот политички лидер на ОВК Хашим Тачи останува во притвор на Специјалниот суд во Хаг, откако Советот на Апелациониот...
- Advertisement -spot_img