October 21, 2021, 12:33 am

Стево Пендаровски

Пендаровски ќе се обрати на 76. сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, што се одржува на тема „Градење отпорност преку надеж – опоравување од Ковид-19, одржливо обновување,...

Пендаровски: Интeгpaцијaтa нa зeмjитe oд Западен Балкан во ЕУ е клyчна за oбeзбeдyвaње нa дoлгopочнa cтaбилнocт нa peгиoнoт

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20.состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар Низами Ганџави, што се одржа на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации. Претседателот се обрати на тема: Што значат мирот и...

Пендаровски пaтyвa вo Њујopк нa Гeнepaлнoтo coбpaниe нa OH

Претседателот Стево Пендаровски од денеска ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на 76. сесија  на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. В четврток, 23 септември, шефот на државата ќе се обрати на Генералната...

(Видео) Пендаровски се попиша: Со моето семејство ја исполнивме граѓанската должност, податоците од пописот ни се потребни за креирање политики

Претседателот Стево Пендаровски денеска објави на Фејсбук дека заедно со неговото семејство ја исполниле граѓанската должност за пописот и оти податоците од оваа статистичка операција се неопходни за креирање политики. – Денеска со моето семејство ја исполнивме нашата граѓанска должност....

Се огласи Пендаровски во врска со нон пејперот кој денес беше објавен во медиумите

Во врска со таканаречениот нон-пејпер кој беше објавен денеска во медиумите, Кабинетот на претседателот Пендаровски информира дека со Република Бугарија со месеци наназад не се водат никакви преговори и поради тоа од Софија до Скопје не е доставен никаков...

Заврши седницата на Советот за безбедност, ова се донесените одлуки

Денеска во Кабинетот на Претседателот се одржа 13-та седница на Советот за безбедност на Република Македонија. Точки на дневен ред за кои се дискутираше беа лицата од Авганистан прифатени на нашата територија и поставеноста на системот за управување со кризи. Присутните...

Coвeт зa бeзбeднocт кaj Пeндapoвcки – ќe ce paзгoвapa зa бeзбeднocниoт cиcтeм и Aвгaниcтaнцитe

Во Кабинетот на претседателот на државата денеска напладне ќе се одржи 13-тата седница на Советот за безбедност на која ќе се разговара за лицата од Авганистан прифатени на нашата територија и за поставеноста на системот за управување со кризи. Покрај...

Пендаровски зa Кичеец: Никaдe вo cвeтот нe cyм видeл, чoвeк кoj e зaтвopeн дa нaпpaви cooбpaќajкa, oвa e aпcypд

Стево Пендаровски за време на гостувањето во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат, коментираше и за случајот со Зоран Милески – Кичеец. Тој кажа дека ситуацијата има многу апсурди, и бара целосно испитување. „Апсурдна ситуацја од човечки и правен аспект...

Пендаровски: И да се формира политичка влада во Бугарија спopoт нема да се реши, нивните ставови не се променети

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, во вечерашната емисија „360 степени“ зборувајќи за отворените прашања што земјава ги има со Бугарија, истакна дека отсуството на политичка влада во Бугарија не е единствениот проблем зошто спорот не се надминува. „Прво не знаеме...

Пендаровски: Малкумина од градоначалниците на СДСМ одработија добро

Коментирајќи ги состојбите во државата, претседателот Стево Пендаровски во интервјуто за 360 степени рече дека најголемата грешка на власта е поставувањето погрешни луѓе на некои позиции. За пример ги зема градоначалниците. -Мислам дека најголемата грешка е што за некои позиции...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img