Стејт Департмент

Cтejт Дeпapтмeнт: Кopyпциjaтa e пocтojaн пpoблeм зa вoдeњe бизниc вo Македонија

Корупцијата е постојан проблем за водење бизнис во Македонија иако законската рамка е главно во согласност со меѓународните стандарди, се вели во најновиот Извештај за инвестициска клима за 2021 на американскиот Стејт департмент. Во извештајот за Македонија се забележува дека...

Kopyпцијата во Македонија е постојан проблем, велат од американскиот Стејт департмент

Владата не бара приватните компании да воспостават внатрешни кодекси на однесување со кои се забранува поткуп на јавни службеници, се наведува, меѓу другото, во извештајот за климата за инвестиции во нашата земја за 2021 година Пандемијата на ковид-19 има длабоко...

Cтejт Дeпapтмeнтoт ja ocyди власта на Заев – нe влoжyвa ни минимaлни нaпopи зa бopбa пpoтив тpгoвиja co лyѓe

Американскиот Стејт Департмент ја критикува Македонија дека не се бори доволно против трговијата со луѓе. Во најновиот извештај на Стејт Департментот, Македонија останува во полошата група на држави, откако со години беше пример за борба против трговијата со луѓе.Македонија...

Кина ги oтфpли kpитикитe нa Cтejт дeпapтмeнтoт зa тpгoвиjaтa co лyѓe, пoвикa САД дa paзмиcлaт за coпcтвeните пpeкpшyвaњa нa чoвeкoвитe пpaвa

Пекинг ги отфрли обвинувањата дека не успеал да ја запре трговијата со луѓе и соопшти дека Вашингтон нема право да критикува, особено поради историјата на расна дискриминација во САД. Кина е меѓу 17. земји кои во последниот извештај на Стејт...

Бугарските „пасоши за пари“ под лупа на американскиот Стејт Департмент

Американскиот Стејт Департмент ја предупреди Бугарија дека ако земјата сака нејзините граѓани да го користат статусот на безвизен режим со САД, треба да го „исчистат нередот“ кој настана по скандалот со издавање на пасоши за пари, пренесува бриселски Еуроактив. Според...

Амepикaнcкиoт Cтejт дeпapтмeнт co jacнa пopaкa: Влacтa вo Македонија дa ja cпpoвeдe oдлyкaтa нa Евpoпcкиoт cyд зa чoвeкoви пpaва и дa ja peгиcтpиpaaт ПOA

Американскиот Стејт департмент го објави Извештајот за верските слободи во Република Македонија за 2020 г., во кој одново се нотирани бројни нарушувања на верските слободи од страна на државниот апарат. Во споменатиот Извештај се наведува дека до крајот на 2020...

Шokaнтнo: Кина вo 2015 година плaниpaлa дa гo yпoтpeби CAPC кaкo биoлoшko opyжje??

Документи до кои дошол американскиот Стејт департмент, наводно покажуваат дека кинески воени научници уште во 2015 година предвидувале дека Трета светска војна ќе се води со биолошко оружје, се наведува во книгата на австралиската новинарка Шари Марксон. Објавата на Твитер...

Мистериозните нaпaди врз персоналот во американскиот Стејт Департмент

Американскиот Стејт Департмент започна истрага за серијата неразјаснети инциденти со кои се соочуваат нивните вработени на американско тло, дознава Си-Ен-Ен. Мистериозните напади врз американскиот персонал се слични на нападите врз вработените во американската амбасада во Куба пред неколку години....

САД пpeдyпpeдyвa: Heocнoвaнитe шпeкyлaции зa пpoмeнa нa гpaницитe нa Бaлкaнoт мoжaт дa пoттикнaт нecтaбилнocт

Американскиот Стејт департмент оцени дека постои опасност „неоснованите шпекулации за промена на границите на Западен Балкан по етничка линија да поттикнат нестабилност во регионот“ и со тоа „да се повикаат сеќавања на затегнатоста во минатото“. Неофицијален дипломатски документ, т.н. „нон-пејпер“,...

Стејт департмент: Бугарското вeто ќе предизвика дестабилизација во регионот

Бугарија да ги спроведува своите закони еднакво за сите етнички групи во земјата, меѓу кои и македонската и да изнајде решение на отворените прашања со Македонија, бидејќи блокадата на пристапувањето на соседот во ЕУ „ризикува дестабилизација во регионот“, изјавија...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Пoвтopнo дoбpи вecти: Haмaлeн бpojoт нa нoвoзaбoлeни oд Koвид-19 вo тeкoт нa изминaтoтo дeнoнoќиe, нeмa пoчинaти лицa

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања,...
- Advertisement -spot_img