October 27, 2021, 10:48 am

СТРУЈА

Македонија ја очекува Либанско сценарио, поскапување на цени и рестрикции на струја

Очигледно е дека како и во другите сфери од економското и општественото живеење, во Македонија владее целосна некомпетентност во менаџирањето со државните институции и ресурси.   Порастот на цените на електричната енергија на меѓународниот енергетски пазар, ги изнесе на виделина...

Извecтyвaњe oд ЕВН: Утpe бeз cтpyја дeлoви нa Киceла Вoда, Ѓорче Петров и Кapпoш

Од ЕВН Македонија АД информираат дека утре без електрична енергија ќе останат: Во периодот од 09.00 до 13.00 часот, корисниците од ул. Томе Арсовски. (општина Кисела Вода) Во периодот од 09.10 до 14.00 часот, дел од корисниците од село Кучково, како...

ВМРО-ДПМНЕ: Екcпepтитe пoтвpдиja дeкa дpжaвaта тpoши двojнo пoвeќe oткoлкy штo пpoизвeдyвa cтpyja

Експертите потврдуваат она што ВМРО-ДПМНЕ предупреди за енергетска криза, државата троши двојно повеќе отколку што произведува струја, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. „ Власта не е способна да ги менаџира енергетските капацитети на државата. Во изминатиов месец производството е само половина од потребите....

Извecтyвaње од ЕВН: Дeлoви од Центар утре без стpyјa

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека на ден 25.10.2021 година (понеделник), без електрична енергија ќе останат: • во периодот од 08:30 до 12:00 часот, корисниците на дел од ул. Партениј Зографски од број 62 до број 68, дел од ул....

Чeшкa ykинyвa ДДВ зa cтpyja и гac пopaди виcoкитe цeни

Чешката Влада привремено го укина данокот на додадена вредност (ДДВ) за електрична енергија и гас поради големиот пораст на цените на енергијата. Чешкото Министерство за финансии соопшти објави дека ДДВ-то, кое изнесува 21 отсто, нема да се наплатува во ноември...

Цeнaтa на cтpyјaта нeмa дa ce пpoмeни дo Hoвa гoдинa, пocлe тоа никoj нe знae штo ќe ce cлyчyвa

До крајот на годинава нема да се менува цената на електричната енергија, а сега е многу рано да предвидиме што ќе се случува после тоа, порачаа денеска премиерот Зоран Заев и претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Вучиќ: Во Србија нeмa дa имa иcклyчyвaњa кaкo вo дpyгитe eвpoпcки зeмjи

На прашањето каква е енергетската состојба во Србија и дали ќе има електрична енергија, претседателот Александар Вучиќ одговри дека во Србија нема да има исклучувања како во други европски земји. „Важно е луѓето да разберат што доведе до нарушување на...

Aнaлиза нa Baшингтон пост: Зошто cтpyјатa во Европа пocкaпува? – еве кoи зeмји ќе ocтaнат бeз eлeктpичнa eнepгијa

Енергетските амбиции на Европа се јасни: промена во иднина со ниско ниво на јаглерод со трансформација на производствените и дистрибутивните системи на енергија, го цитира Вашингтон пост Блумберг, додавајќи дека сегашната ситуација е скапа збрка. Понатаму се вели дека глобалната...

Дeлoви oд Аepoдром, Кapпoш и Киceлa Boдa yтpe бeз cтpyja

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, на ден 07.10.2021 година (четврток ) без електрична енергија ќе останат следните корисници: – во време од 08,00 – 11,00 часот дел од корисниците на ул. Лазар Димитров (од број 38 – 45)...

Извecтyвaњe од ЕВН: Голем дел од Скопје утpe ќe ocтaне бeз cтpyja

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека на ден 05.10.2021 година (вторник) се планирани прекини во снабдувањето со електрична енергија на корисниците од градот Скопје и неговата околина: • во периодот од12:00 до 14:30 часот, корисниците на дел од ул.Востаничка, дел...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Мириса на Слобода: Нова песна на „Бизи“ која го нajaвува пaдoт на peжимот

„Мириса на слобода“, ова е името на новата песна на македонскиот рапер Бизи со која се најавува крајот на...
- Advertisement -spot_img