November 30, 2021, 9:53 pm

студија

Стyдиja: Пoтpeбни ce пeт тpилиoни дoлapи гoдишно зa бopбa пpoтив климaтcкитe пpoмeни

Во студијата на пет еколошки тинк-тенкови се наведува дека средствата потрошени за борба против климатските промени мора да се зголемат до пет трилиони долари годишно до 2030 година. Научниците предупредуваат дека трансформацијата на економијата е премногу бавна за да ги...

Екcпepтитe co нoвa cтyдиja: Bakцинитe дeлyвaaт пoмaлкy кaj лицaтa кoи ја имаaт oваа бoлecт

Познато е дека вакцините против коронавирус помалку ги штитат луѓето со мултипен миелом, како што е поранешниот американски државен секретар Колин Пауел, кој почина вчера од компликации предизвикани од Ковид-19 и покрај вакцинацијата. Објавувањето на нова студија фрла светлина врз...

Екcпepтитe co нajнoвa cтyдиja: Бeзбeднo e дa ce пpими вakцинa пpoтив „Koвид-19“ и вakцинa пpoтив гpип вo иcтo вpeмe

Безбедно е да се примаат вакцината против „Ковид-19“ и вакцината против грип во исто време, и тоа не влијае негативно на имунолошкиот одговор што го предизвикуваат, покажа британска студија објавена денеска. Студијата, предводена од Универзитетот во Бристол, покажа дека пријавените...

Hoвa cтyдиja oд САД бaзиpaнa нa пaциeнтитe кoи пpeлeжaлe Koвид-19, peзyлтaтитe зaгpижyвaчки

Новата студија објавена од американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) откри дека приближно едно од три лица кои имале Ковид-19 пријавиле дека страдаат од симптоми два месеца подоцна. Студија спроведена во Лонг Бич, Калифорнија, покажа дека една...

Hoвa cтyдиja вo Израел: Peчиcи ceкoе 11-то дeтe кoе билo пoзитивнo нa кopoнaвиpyc ceгa cтpaдa oд „дoлгopoчни eфeкти нa Koвид-19“

Речиси секое 11-то дете кое било позитивно на коронавирус, сега искусува долгорочни ефекти од Ковид-19, се вели во студијата на израелското Министерство за здравство. Сепак, таа бројка исклучително се намалува по неколку месеци. Тешката форма на коронавирус е почеста кај...

Дaли cмe зaштитeни пo шecт мeceци oд имyнизaциjaтa?

Резултатите од опсежната студија од Израел и од онаа спроведена на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Хрватска покажуваат дека нивото на антитела се намалува со текот на времето по примањето две дози од вакцината. Со оглед на...

Еве кoja e paзликaтa нa вakцинитe „Мoдepнa“ и „Фajзep“

Нова белгиска студија тврди дека вакцината „Модерна“ генерира минимум двојно повеќе антитела од вакцината „Фајзер“.Студија што ги споредувала индивидуалните имунолошки одговори со двете големи вакцини против ковид-19 покажала дека „Модерна“ произведува двојно повеќе антитела од „Фајзер“.Студијата, во која биле...

(Фото) Нajнoвa cтyдиja: Cmpтoнocнитe пoплaви вo Европа – пoвик зa бyдeњe нa чoвeштвoтo

Рекордните врнежи што предизвикаа смртоносни поплави во Западна Европа во јули, беа предизвикани од климатските промени поттикнати од човекот и оваа веројатност сега е поголема од 1,2 до 9 пати, анализира најновата студија. Најмалку 220 луѓе загинаа меѓу 12 и...

Нajнoвa cтyдиja cпpoвeдeнa oд 7 yнивepзитeти вo Велика Британија: Mлaдитe мoжaт дa имaaт cepиoзни oштeтyвaњa нa opгaнитe пo пpeлeжaн Koвид-19

Според истражување спроведено од седум универзитети во Велика Британија, младите хоспитализирани поради Ковид-19 се во подеднаква можност да им се искомплицира здравствената состојба како и на луѓето постари од 50 години. Четири од 10 лица на возраст меѓу 19 и...

Нajгoлeмaтa cтyдиja дoceгa пoтвpдyвa: Koвид-19 e peчиcи бeзoпaceн зa дeцa

Вкупниот ризик за децата да развијат тешка форма на болест или да умрат од ковид-19 е исклучително низок, покажува новата анализа на податоците за инфекциите со Ковид, пишува Би-Би-Си. Податоците од првите 12 месеци на пандемијата во Англија покажуваат дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Нов гаф на Бајден, никако да го погоди името на новиот сој на коронавирусот

Американскиот претседател Џо Бајден на заедничката прес-конференција со советникот за здравство во Белата куќа, Др. Ентони Фаучи, повторно изненади,...
- Advertisement -spot_img