May 14, 2021, 2:06 am

судење

Cyдeњeтo зa „Мeѓyнapoдeн cojyз“ пpoдoлжyвa нa 19 мaj

Судењето за невладината организација „Меѓународен сојуз”, каде заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица, продолжува на 19 мај откако на денешното рочиште беа изведени материјални докази предложени од одбраната. За следното рочиште одбраната треба да ги обезбеди...

Пpoдoлжyвa cyдeњeтo зa cлyчajoт „Topтypa“

Во Основниот кривичен суд – Скопје, со испрашување на сведоци на одбраната, како дел од дополнение на доказна постапка, денеска продолжи судењето за случајот „Тортура“. Прв обвинет во овој случај е поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кој во обвинението...

Пpoдoлжyвa cyдeњeтo зa ,,Мeѓyнapoдeн cojyз”, пpeдвидeни cвeдoчeњa

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица. На денешното рочиште предвидено е да сведочат двајца претставници...

Aтмocфepaтa ce вжeшти: Пoтpecнo cвeдoштвo нa Кyхap зa „Мeѓyнapoдeн cojуз”

На првообвинетиот во „Меѓународен сојуз“, Бојан Јовановски, му дадов вкупно 250 илјади евра од продажба на три стана кои ги поседував за наводните проекти кои ги нудеше, и сега сум на улица. Ова е дел од емотивното сведоштво на Јованка...

Пpoдoлжyвa cyдeњeтo нa тpeтo o6винeтиoт вo cлyчajoт зa y6иcтвoтo нa Никола Саздовски

Во Основниот Кривичен суд Скопје денеска треба да продолжи судењето против трето обвинетиот за убиството на Никола Саздовски, Јетон Љужам, кој беше во бегство, а од пред неколку месеци е екстрадиран од Германија. Случајот се наоѓа во доказна постапка и...

Cyдeњeтo зa „Мeѓyнapoдeн cojyз“ пpoдoлжyвa co cocлyшyвaњe нa cвeдoци

Со сведочењето на лицата Јованка Кука и Лилјана Тодоровска, денеска е предвидено да продолжи судењето за случајот „Меѓународен сојуз“. Судењето за овој предмет е во почетна фаза на изведување на вербални докази. На последното рочиште беа сослушени сведоците Агапи Дика...

Hoв дебakл на cyдeњeтo зa Бонева: Beштaкoт нa CJO пoгpeшнo ja yтвpдил пoминaтaтa килoмeтpaжa co aвтoмoбил нa eкc пpaтeничкa

На денешното рочиште што туку што заврши, се потврди дека вештакот на обвинителството изготвил еднострано вештачење, анализирајќи ги само податоците што му ги дале од СЈО, а воопшто не земајќи ги во вид моите докази, како што се доказите...

Вештак за нecpеќата во Ласкарци: Hе е дозволено да се врши анализа на можноста за избегнување сообраќајна нecреќа со земање предвид на некои дејства...

Со прашања поврзани за системот на управување на автобусот на Дурмо турс, во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжи сведочењето на вештакот Перо Стефановски за предметот „Ласкарци”, кој се однесува на автобуската несреќа во која загинаа 16 лица, а...

Поради изолaција на cyдијата Огнен Ставрев одлжено cyдењето за „Титаник“

Поради изолација на членот на Судечкиот совет, Огнен Ставрев, кој имал контакти со лица позитивни на Ковид-19, за денеска најавеното рочиште за предметот „Титаник“ е одложи за 17 март. Рочиштето треба да продолжи со искази на неколку сведоци. Судењето за овој...

Мијалков дeнec ќe ja дoбиe пpecyдaтa зa cлyчajoт “Тapгeт-Tвpдинa”

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да биде изречена пресуда за предметот „Таргет-Тврдина“, што се однесува на масовното прислушување и уништување на опремата од Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК). Пресудата за овој предмет во судница треба да ја...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Власта во паника: СДСМ барале гасење на сигналот за интервјуто на Николоски

На половина од програмата која во дадениот момент имаше огромна гледаност и на социјалните мрежи одеднаш се „замрзна“. Вечерва емисијата...
- Advertisement -spot_img