November 30, 2021, 9:43 pm

СУДСТВО

(Видео) Пpoблeм нa пaтoт кoн EУ: Haд 80 пpoцeнти oд гpaѓaнитe cмeтaaт дeкa cyдcтвoтo e кopyмпиpaнo

Правосудството останува рак рана на македонскиот правен систем, посебен проблем кој се провлекува низа години е корупцијата. Над 80 проценти од граѓаните сметаат дека судството е корумпирано. Овој проблем може да биде сериозна пречка на патот на Македонија кон Европската...

Јаулески: Заев ги ykина cyдовите во моментот кога стана претседател за реформи во правосудството

СДСМ дојде на власт врз основа на ветувањето дека ќе се бори против корупција, дека ќе го реформира правосудството… Мене ми стана јасно уште од првиот ден кога Зоран Заев стана претседател за реформи во правосудството, дека во оваа...

Реформи во судство значат експонирање или унапредување на оние коишто му слугуваат на Зоран Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за интернет порталот Нетпрес вели дека Македонија има тростепен судски ситем и политиката треба да стои настрана и да не се меша во судските работи, затоа што секое мешење од страна на...

Пpaвда мaлo cyтpa: Heма да има peвизија на сите предмети кои имаат гpeшка

Mинистерот за правда Бојан Маричиќ поосочи дека нема да има ревизија на сите предмети кои имаат грешка. Целта е, рече, да се зголеми нивото на редовност и отечност во носењето на судските одлуки. Во случаите со висока корупција имаме видливи...

Дуо фантастико: Се сретнаа Маричиќ и Русковска

Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република С. Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и зголемување на ефикасноста во постапувањето по предметите беа теми на разговор на денешната средба...

ЗАЕВ СИ ГИ СТАВИ ПАРТИСКИТЕ ВОЈНИЦИ ВО СОВЕТОТ НА ОБВИНИТЕЛИ: Ќе ја оценуваат работата на сите обвинители

Собраниското мнозинство предводено од СДСМ избра два члена на партиската правна комисија да бидат дел од Советот на обвинители. Двајцата членови на партиската комисија ќе треба да ја оценуваат работата на сите обвинители, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека Зоран...

КАРАЏОВСКИ: Распуштање на судството и негов реизбор е закана и мешање во работата на Советот

Распуштање на судството и негов реизбор ако формира влада оти било утврдено дека судиите се корумпирани, најави во едно од последните интервјуа лидерот на СДСМ и претендент за иден премиер, Зоран Заев. Настрана критиките на негова адреса дека најавата за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Мицкоски и Коњановски утре во Битола на средба со претставници на Регионалната стопанска комора

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, утре заедно со градоначалникот на општина Битола Тони Коњановски, ќе остварат средба со претставници...
- Advertisement -spot_img